Internet

I. T. svět podle Vojty Ročka

Stejná pravidla jako v I. T. platí i v životě – někdo je jednička, někdo holt nula. A přesně o tom, jak nebýt nulou, respektive o (ne)skutečném procesu stát se jedničkou jsme pro portál www.monster.cz dostali šanci mluvit s Vojtou Ročkem, programátorským super star v business intelligence, guru sociálních sítích, technologickým inovátorem, geniálním vizionářem, srdcerváčským diskutérem, chůvou start-upů, tvrdým byznysmenem a nositelem všech dalších titulů, jakými ho uctívá internet a kterými si může tapetovat.

Mimochodem za zmínku stojí, jak tenhle cenný rozhovor s kometou v permanentním pracovním letu vůbec získáte. Na emailovou prosbu, zda by si v nabitém programu nenašel trochu času a nesepsal pár rad pro I. T. práci v zahraničí přišla odpověď takřka okamžitě. Ne, nenašel, zrovna je na veletrhu nových technologií v Londýně a na psaní nemá podmínky. Ale co třeba Skype rozhovor za deset minut? A za 9 minut a 56 sekund máte Vojtu Ročka na monitoru, v ruchu konferenčního sálu vám soustředěně vypráví o světě (nejen) I. T., vývojových procesech, moderních technologiích, filozofii, životě a ještě si u toho v klidu objednává kafe.

A co nám u plastového kelímku s kafem uprostřed sálu těch nejlepších světových I. T. hráčů prozradil?

 

Monster.cz:

Po Tvých dlouholetých zkušenostech na domácí půdě i ve světě bys českým I. T. pracovat v zahraničí doporučil?

 

Vojta Roček:

Tahle otázka je pro mě dneska ta nejlehčí na světě, ale odpověď jsem si musel tvrdě vybojovat. V práci totiž nejde o nějakou blyštivou prestiž, lákavý peníze, pohodlí nebo nějakej významnej status. Ale o smysl. A hledání smyslu je nekonečnej proces. Ten nezískáš tvrdnutím ve stejných podmínkách. Ale srovnáváním, analýzou výsledků, pohybem napříč realitou, změnou prostředí, změnou života, jestli to chceš slyšet takhle. I kdybys změnou práce zjistil, že tohle rozhodnutí bylo mimo a v kariéře sis pohoršil, získal jsi cený poznání, že tohle už nechceš. Zkušenost k nezaplacení. A to tě dělá silnější v dalších krocích.

 

Monster.cz:

Tyhle silný slova se dobře poslouchají, ale doba není jednoduchá, konkurence obrovská, strach z neuplatnění se na trhu veliký. Nemyslíš, že je dneska rozumnější držet se nějaké osvědčené pozice a dobrých peněz, než riskovat hledání práce v cizině?

 

Vojta Roček:

Ale právě proto, že doba není jednoduchá, tak musíš jít co nejrychlejc dál! A čím složitějším procesem si projdeš, tím líp rozumíš svý práci, sobě samýmu, rovnicím reality. Jestli tě v tvým zaměstnání už nic nemůže překvapit, zvedni se ze židle a běž dál. Utíkej, dokud je čas, protože ten utíká ještě rychleji. Najdi si job, pro kterej musíš hledat nový informace, v prostředí, který neznáš, s lidma, co jsou jiný než ty. Protože jedině změna přináší i nový podněty. A jen nový podněty budí zvědavost po poznání, motivaci tvořit a tím i zkušenosti. Zkušenosti jsou totiž tou nejcenější měnou, na kterou žádná inflace neplatí. Nejdřív měj hlad po zkušenostech, až ty pak přeměníš ve zlato jako třeba založení vlastního byznysu. A to pak není práce, to je svoboda.

 

Monster.cz:

Je nějaký věk, který bys doporučil pro vycestování za prací do zahraničí?

 

Vojta Roček:

Hele mně je dneska třicet let a v I.T. prostředí si připadám starej. Na špici v oboru potkávám ostřílený mistry a těm sotva rostou fousy na tváři. Ani po deseti letech v áčkovým byznyse nemám dům, auto, prostě ty pozlátka, kterýma se dneska údajně měří úspěch. Ale mám smysluplnou práci. Světový firmy si mě zvou, abych jim vyřešil problémy a nalezl nejlepší řešení.  Nikdy nevím dopředu, jaký zlepšení navrhnout, kde je v procesu ta díra, která se musí zalepit.
K správnýmu výsledku mě dovedou jedině získaný zkušenosti. Takže ať je to řečeno jasně: čím dřív odjedeš do ciziny na zkušnou, tím líp pro tebe.

Monster.cz:

Tenhle rozhovor asi maminky mladých I.T. talentů nebou číst rády. Běž, utíkej, nezůstávej…

 

Vojta Roček:

Jestli jsem určitě něco nevymyslel, tak tempo týhle doby. Všechno je v neustálým procesu, čas rychle běží, nic nezůstane na místě, doba je dynamická. Nebude to trvat dlouho a průměrný firemní procesy nebudou řídit lidi, ale převezmou to algoritmy. Takže o práci přjde i spousty průměrných lidí. Kdo bude chtít dobrou práci, bude muset být v mužstvu těch nejlepších hráčů.
A Áčkové hráče nedělá dávno jen talent a inteligence, ale především zkušenosti. I já jsem chtěl hrozně moc pomáhat v byznyse spoustě lidem, ale nejde to. Dlouho jsem si připadal jako sobec, že spolupracuju jen se špičkou programátorskýho ledovce. Ale rozdvojit se pořád ještě nedokážu, takže jsem ve spojení jen s těma nejlepšíma v oboru. A nás spojuje dohromady ten nejsilnější magnet – touha zkoušet, poznávat, objevovat, jít dál, nikdy se nezastavit.

Já bych strašně nerad někoho vylekal a úplně nejmíň ze všeho maminky. Ale jestli tenhle rozhovor pozitivně nakopne nějakej talent, aby vstal ze svý prosezený židle a vydal se na objevnou cestu za lovem zkušeností, budu mít obrovskou radost. A už se těším, jak se spolu potkáme na nějakým projektu a vymyslíme něco zajímavýho, co má smysl. Co posune dál nás i tenhle svět.

 

Monster.cz:

Díky za rozhovor

 

Pokud chcete Vojtu Ročka potkat v Čechách, máte šanci 26. 5. na konferenci Wisephora – Future of Work. Hlavními tématy bude strategie jak motivovat a udržet si Áčkové hráče ve svém byznyse. Pokud svou I. T. dráhu teprve rozjíždíte, doporučujeme vám odstartovat svou kariéru na portálu www.monstr.cz, který nabízí nejlepší přehled všech aktuálních pozic I. T. v zahraničí. Na cestu si nezapomeňte přibalit spousty zajímavých tipů, rad a doporučení nejen od H. R. odborníků na webu www.helloworld.cz… Tak šťastnou cestu nejen v kariéře!

1.jpg

1Vojta Roček při Skype rozhovoru pro Monstr.cz.

5/5 - (3 votes)

Zanechat odpověď