Fotoaparáty

Canon EOS 1000D – Kompromis za pár tisíc s výbornými výsledky

Porovnání digitální zrcadlovky Canon EOS 1000D se starším, ale výkonnějším modelem Canon EOS 450D se přímo nabízí, protože lze předpokládat, že začínající uživatel se právě bude rozhodovat mezi variantami EOS 450D a EOS 1000D, zvláště v případech,kdy bude záležet na výsledné ceně fotoaparátu.

Canon EOS 1000D

Rozdíl v maloobchodních cenách je totiž  tři tisíce, přičemž  funkčnost fotoaparátů Canon EOS 1000D oproti EOS 450D je jen mírně omezená. Požitý CMOS snímač má rozlišení 10Mpx, to je sice o dva miliony pixelů méně než má fotoaparát Canon EOS 450D, ale pouhým okem v obrazové kvalitě obou digitálních zrcadlovek nenaleznete rozdíl.

V menu aktivovatelnou redukci šumu, kterou Canon použil u zrcadlovky EOS 450D, najdete i u nové EOS 1000D a stejně jako při testování vyššího modelu, musíme konstatovat, že je to funkce velice užitečná.

Při pohledu do hledáčku zjistíme, že se Canon EOS 1000D oproti EOS 450D o něco zmenšil, subjektivně je však jeho velikost téměř stejná. Zásadní změnou je rozmístění a počet ostřících bodů, a to z devíti na sedm. Vzhledem k cílové skupině, která by se měla z velké části rekrutovat z uživatelů pokročilých digitálních kompaktů, lze předpokládat, že nižší počet ostřících bodů nebude problém. Za zmínku ještě stojí fakt, že při snímání do formátu RAW ( rychlostí 1,4sn/s) není počet snímků omezen.

Canon EOS 450DDigitální zrcadlovka Canon EOS 1000D kráčí s dobou, a tak i u něj najdeme funkci živého náhledu. Shodně s modelem EOS 450D se dá využít jak klasické ostření se sklopením zrcátka, tak i ostření založené na porovnání kontrastu, které známe z digitálních kompaktů. Druhý způsob je sice pomalejší, avšak v kombinaci s až 10x lupou máte plnou kontrolu nad ostrostí scény i její kompozicí.

Canon EOS 1000D má oproti fotoaparátu Canon EOS 450D o půl palce menší displej – s úhlopříčkou 2,5“ si však zachoval shodné rozlišení 230.000 obrazových bodů. V přímém srovnání tak displej EOS 1000D vychází lépe, neboť podává ostřejší a kontrastnější obraz při stejném nastavení. Díky menšímu displeji si také výrobce mohl dovolit mírně zvětšit ovládací prvky na zadní straně, což oceníte především při práci s křížovým voličem.

Ačkoliv je Canon EOS 1000D ve srovnání s vyšším modelem EOS 450D  ochuzen o některé funkce, je ideálním nástrojem pro vstup do světa digitálních zrcadlovek.

Ve srovnání s přímou konkurencí od značek Nikon, Sony a Olympus, nejlevnější zrcadlovka Canonu EOS 1000D ničím zásadním nezaostává, naopak zdatně konkuruje zejména výbornou obrazovou kvalitou.

Čerpáno z časopisu Digifoto 9/08

Rate this post

Zanechat odpověď