Počítače

Jak vybrat počítač?

Přišel čas na pořízení nového počítače? Vybírat notebook není vůbec jednoduché, nabídka je doslova nepřeberná. Před tím, než se pustíte do samotného výběru nového počítače, byste si měli položit několik základních otázek a ujasnit si cenu, kterou jste do nového notebooku ochotni investovat.

K čemu notebook budu používat?

Před výběrem notebooku je důležité si ujasnit, k čemu ho budete používat. Je totiž velký rozdíl mezi notebookem pro domácnost, který bude sloužit jako náhrada klasického stolního počítače nebo pracovním notebookem, který využije také na cestách a budete ho moci vzít v podstatě kamkoliv.

Jak často budu notebook přenášet?

Notebooky jsou počítače určené k přenášení, ale je důležité se zamyslet nad tím, zda s vámi bude cestovat každý den nebo ho převezete párkrát do roka. Proto je dobré zvážit, jaké upřednostníte míry a váhu vaše nového stroje.

Ideálním kompromisem mezi pohodlím, výkonem a rozměry jsou 14″ notebooky, které nejsou ani příliš velké ani těžké a nabídnou dostatek výkonu. Pro časté cestování jsou jako stvořené 13″ notebooky, které jsou obvykle lehčí, tenčí a nabídnou také výborný poměr výkonu a výdrže baterie do notebooku.

Jakou velikost notebooku zvolit?

Velikost notebooku se označuje podle toho, jak velkým displejem disponuje. Velikost displeje se uvádí v palcích a běžně se pohybuje od 11 do 18 palců. Notebooky můžeme podle velikosti rozdělit do několika kategorií:

  • Nejmenší notebooky a ultrabooky – Nejmenší notebooky a ultrabooky jsou vhodné především pro lidi, kteří potřebují mít notebook neustále s sebou nebo často cestují. Velikost displeje se u těchto malých notebooků pohybuje od 11“ do 13“. Malé notebooky jsou vhodné pro běžnou kancelářskou činnost či surfování po internetu. Ultrabooky zvládnou i náročnější operace.
  • Středně velké notebooky – Středně velké notebooky jsou vhodné pro běžné používání v domácnosti jako multimediální zařízení nebo ve firmách jako pracovní počítače. Pohybují se ve velikosti 14 a 15 palců. U 15“ notebooků, které jsou nejčastěji prodávané, mají zájemci možnost sehnat notebook ve skvělém poměru cena/výkon.
  • Velké notebooky – Na trhu jsou k dispozici také velké notebooky s displejem o úhlopříčce 16 – 18 palců. Tyto notebooky jsou díky velkému displeji a vysokému výkonu vhodné na sledování filmů, hraní herpráci s grafikou, apod. a dokonale nahradí stolní počítač.
  • Konvertibilní a 2v1 notebooky – V podstatě jde o klasické notebooky, pouze s tím rozdílem, že displej těchto zařízení lze otočit až o 180° nebo jej úplně odpojit a notebook tak používat jako tablet. Standardním vybavením je dotykový displej.obrazek

Jak výkonný notebook zvolit?

Zde opět platí jeden z prvotních dotazů, k čemu budu notebook v podstatě využívat. Výkon notebooku je velmi důležitým argumentem koupě. Zákazník si notebook kupuje za nějakým účelem, student do školy, hráč pro zábavu a zaměstnanec do práce. Je potřeba si tedy říct k čemu notebook budu využívat.

  • Kancelářský – Notebook budeme využívat především k práci – používání kancelářských programů, prohlížení internetového obsahu, komunikace, apod.
  • Pro domácnost – Notebook bude sloužit celé rodině – práce ve středně náročných programech, multimediální zábava, internet, komunikace
  • Herní – Notebook bude určen především pro hraní nejnovějších her či sledování filmů v nejvyšší kvalitě 4K – používání graficky náročných programů
  • Profesionální – Notebook bude určen profesionálům a odborníkům – vysoký výkon, profesionální grafická řešení pro firemní prostředí, vyrobeny z kvalitních materiálů, delší doba záruky od výrobce, možnost dokování

Základem každého notebooku je procesor. Obecně se dá říci, že čím lepší procesor s více jádry a větší pracovní frekvencí, tím rychleji bude notebook pracovat bez problémů a zvládne více operací plynuje najednou. Na trhu existují dva výrobci – Intel a AMD. Notebooky pro náročnější operace by měly obsahovat alespoň dvoujádrové procesory s pracovní frekvencí 2.4 GHz. Nejnovější generace procesorů Intel nese označení Skylake. Ty mají vysoký výkon, ale zároveň nízkou spotřebu.

Dalším důležitým komponentem je operační paměť RAM, což je v podstatě paměťový prostor, který umožní běh programů a zpřístupňuje data uložená na pevném disku. Ten volte o velikosti alespoň 8 GB RAM. Pro práci s grafickými programy a nejnovějšími hrami doporučujeme už 16 GB RAM.

Dále je potřeba zvolit grafickou kartu, která je důležitá hlavně u notebooků určených ke hraní počítačových her a u profesionálních notebooků. Na výběr máme buď karty integrované, nebo dedikované. Vrcholem je karta GeForce GTX 980, která však je dostupná pouze v jediném herním notebooku. Skvělé jsou také grafické karty v herních noteboocích značky Alienware například NVIDIA GeForce GTX960M 2GB. Pokud to s hraním myslíte vážně a nechcete stolní počítač, tak s tímto vybavením nemůžete udělat chybu.

Jakou značku si vybrat?

Tento “parametr” záleží v podstatě jen na vás. Asi neexistuje konkrétní odpověď, jelikož každý má jiné požadavky a preferuje něco jiného. Na trhu existuje mnoho značek notebooků i hardware a některé jsou více známé a některé méně. Uveďme si alespoň ty nejznámější v náhodném pořadí – notebooky Lenovo, Asus, Acer, Dell, Apple, Sony a spousta dalších.

Kolik jsem ochoten do nového notebooku investovat?

Notebooky nevybíráme pouze podle parametrů, ale také podle ceny. Čím dražší notebook je, tím je zároveň výkonnější a umí toho víc než notebooky levnější. Ovšem i mezi levnějšími notebooky lze sehnat velmi výkonné stroje.

Rate this post

Zanechat odpověď