Fotoaparáty

Jak vybírat objektiv k fotoaparátu – základní rozdíly

Pokud vybíráte objektiv ke svému fotoaparátu, zde naleznete to nejdůležitější, co byste u něj měli řešit.

1. Optická kvalita – lze zjistit dvěma způsoby : čtěte recenze nebo sami testujte přímo v obchodě. V naší prodejně Euro Can Morava s.r.o. v 1.poschodí OC Laso na nám.T.G.Masaryka v Ostravě máte k dispozici velký výběr objektivů s pevným či proměnlivým ohniskem zn. Canon, Nikon, Zuiko, Sigma, Tamron, Samsung. Nejdůležitější je samozřejmě ostrost kresby, hodně záleží i na schopnosti objektivu odolávat přezaření, vinětami a chromatickým aberacím.

2. Minimální zaostřovací vzdálenost – to je důležité zvážit především při koupi teleobjektivu. Objektivy s dlouhým ohniskem jsou skvělé, pokud ale nedokážou ostřit nablízko a vy rádi fotíte malé objekty, budete muset pravděpodobně dokoupit další objektiv.

3. Stabilizace – jestliže nemáte zrcadlovku se stabilizovaným snímačem, rozhodně zvažte optickou stabilizaci objektivu. Dokáže prodloužit expoziční čas až o 4EV. U teleobjektivů, kde je třeba nastavit hodně krátký čas, se bez ní zpravidla neobejdeme. Potěšující zprávou je, že stabilizaci v současnosti najdeme i u nejlevnějších objektivů. Třeba setový objektiv u zrcadlovek Canon EOS 450D nebo EOS 1000D, Nikon D60 18-55 AF-S DX VR, Nikon D80 18-55 AF-S DX VR ..

4. Světelnost – vedle ohniskové vzdálenosti je světelnost čili nejmenší možná hodnota clony základním údajem, jímž se lidé při výběru skel řídí. Za vysoce světelné jsou považovány objektivy s nejmenším clonovým číslem f2,8, případně f1,8, či ještě nižším. Propouštějí více světla, tudíž umožňují fotografovat s kratšími expozičními časy. Ovšem jsou těžké a drahé. Méně světelné objektivy pořídíte levněji, ale ve slabším světle s nimi nelze fotografovat dostatečně krátkými expozičními časy a tak je zapotřebí zvyšovat citlivost. Světelnost do jisté míry také závisí na ohniskové vzdálenosti.

5. Konstrukce zoomu – existují dva typy zlomových objektivů. U jedněch se otáčí prstencem, u druhých se vnitřní tubus vysouvá jako u dalekohledu. Druhá kategorie umožňuje rychlejší zoomování, na druhou stranu je takový objektiv při nejdelší ohniskové vzdálenosti pořádně dlouhý.

1/5 - (1 vote)

Zanechat odpověď