Fotoaparáty

Umělecký papír není jen pro umělce

Pokud jste někdy navštívili výstavu fotografií od známého umělce, jistě jste si položili otázku, proč jeho fotografie vypadají tak úžasně i po desítkách let, zatím co ty vaše jsou po několika letech vybledlé, zažloutlé a jejich barvy dávno neodpovídají skutečnosti.

Odpovědí na tuto otázku je kvalita papíru, na kterém jsou fotografie vytištěny. Zatímco vy pravděpodobně tisknete svoje fotky na běžný fotopapír, který časem rychle ztrácí svou kvalitu, profesionální fotografové používají k tisku svých děl tzv. fine art paper, neboli umělecký papír.

Umělecký papír téměř nestárne

Zatímco běžný fotopapír je vyroben z méně kvalitních surovin a obsahuje agresivní chemikálie, které po čase způsobují jeho degradaci, žloutnutí a křehnutí, fine art paper je vyroben mnohem kvalitněji. Namísto dřevitých vláken je hlavní složkou při jeho výrobě bavlna, alfa celulóza, popřípadě bavlněné hadry. Tyto suroviny neobsahují lignin, odpovědný za žloutnutí, ani kyseliny a chlor, které se používají k bělení běžného papíru. Umělecký papír má proto tzv. archivní kvalitu. Ani po letech v něm nedochází k výrazným chemickým změnám, které by způsobovaly zhoršení jeho vlastností. Skvěle také přijímá a drží inkoust, aniž by docházelo k rozpíjení. Je proto vhodný pro tisk fotografií ve vysokém rozlišení, kde záleží i na tom nejmenším detailu.

Vyplatí se použití uměleckého papíru?

Možná si říkáte, že kvalitní fine art paper je vhodný pouze pro umělce. Dříve to tak možná bylo, ale v současné době jej využívá stále více amatérských fotografů, kteří chtějí, aby jejich díla vypadala skvěle a dlouho vydržela. Pokud chcete vytisknout a pověsit si na zeď například foto vašich dětí, rodičů či partnera, rozhodně byste měli zvážit použití uměleckého papíru. Jeho cena je sice o málo vyšší, ale kvalita a trvanlivost je zcela neporovnatelná.

Rate this post

Zanechat odpověď