Fotoaparáty

Používáme fotografické filtry

Ve fotografii existují dvě základní skupiny filtrů. První skupina filtrů má za úkol optimalizovat scénu pro dokonalejší obraz, druhá skupina umožňuje přidat snímku dodatečný efekt.
V digitálním věku mohou efektové filtry kvůli možnostem grafických editorů ztrácet smysl, naopak filtry z první skupiny je výhodné, a někdy dokonce i nezbytné, používat. Některé filtry potlačují dané části spektra rovnoměrně v celé své ploše, jiné jsou schopné působit lokálně.

Snad nejpoužívanější je UV FILTR

Především jako mechanická ochrana přední čočky objektivu, navíc absorbuje ultrafialové záření (UV), které má často za následek zamlžené a nejasné fotografie v exteriérech. UV FILTR je vhodný pro barevnou i černobílou fotografii.

SKYLIGHT FILTR

redukuje nadměrné modrání, které se často vyskytuje v barevné fotografii exteriérů, zvláště při fotografování ve stínu za jasné, modré oblohy. Absorpční maximum (pík) je v oblasti, která odpovídá zelenému spektru filmu. To znamená čisté, barevně dokonalé vyvážené fotografie za všech podmínek. SKYLIGHT FILTR dodává záběrům příjemnou pleťovou barvu.

ŠEDÉ ND filtry

již na obraz působí zásadněji. Šedé ND filtry neovlivňují barvu, pouze snižují intenzitu světla a tím umožňují malé clonění i při velmi vysoké hladině osvětlení. Nebo naopak při vysokém zaclonění lze umocnit pohybovou neostrost např. pohybujících se mraků, tekoucí vody v přírodě, mořských vln, jedoucích aut. U videokamer se používá v situacích, kdy hrozí přeexpozice jako např. záběry na sněhu, u moře apod.

PŘECHODOVÉ FILTRY

jsou velice užitečné, protože u nich plynule přechází tmavá část do zcela čiré. Výsledkem je pak vyrovnání nadměrného jasu scény či přidání atraktivní atmosféry do obrazu. Přechodové filtry je možné pořídit v různých variantách. Liší se způsobem montáže před objektiv. Existují klasické filtry v kulaté objímce a univerzálnější systémy obdélníkových zásuvných filtrů. Oba systémy mají své přednosti i nevýhody. Kulaté filtry jsou zhotoveny z trvanlivého skla a výrazně pohodlněji se s nimi pracuje. Hranaté filtry naopak dovolují přesněji umístit hranu přechodu, ale jsou velmi náchylné k poškrábání.

Obě skupiny lze pořídit s rozdílnou denzitou a strmostí přechodu. Jemnější přechod se hodí k širokoúhlým objektivům, tmavost pak volíte podle požadované intenzity efektu. Další přechodové filtry poskytují speciální efekty, např.oranžový filtr a červený vyvolávají náladu západu slunce, fialový vytvoří přízračný měsíční svit. Tabákový filtr dodává hřejivý nádech nebo při zatažené obloze dodává mrakům atmosféru podobnou jako před písečnou bouří na poušti.

ZMĚKČOVACÍ FILTRY

dodávají fotografii měkkost bez ztráty ostrosti. ZMĚKČOVACÍ FILTRY jsou oblíbené pro romantické portréty dívek a žen, protože skrývají vrásky a vady pleti. Dobrý změkčovací filtr zobrazuje body lehce, ostře a rozzáří je. Účinek filtru „Soft“ je založen na jemném čočkovitém vyvýšení na vysoce kvalitní, planparalelní skleněné desce, která vyvolává efekt aureoly. Filtry „FOG“ mají zcela opačný efekt. Motiv se zdá být za jemným, lehkým závojem mlhy. Lehká přeexpozice může ještě romantický efekt zvýšit.

POLARIZAČNÍ FILTR

je nekorunovaný král všech filtrů, svojí schopností odstranění odlesků z nekovových ploch se velkou měrou podepisuje na saturaci všech barev v přírodních scenériích. Modrá obloha bude tmavší, mraky plastičtější, tráva zelenější. Odstraněním odlesků z vodní hladiny se fotografovi naskytne částečně i pohled do hlubin a voda získá přirozenější barvu. Každý polarizační filtr je potřeba správně natočit tak, aby byl účinný. Světlo je zcela polarizováno jen při určitém úhlu dopadu / odrazu (50-60stupňů). Jen plně polarizované světlo lze pomocí polarizačního filtru dokonale odstranit. Je to snadné, protože účinek při otáčením polarizačním filtrem lze pozorovat vizuálně na displeji.

TECHNOLOGIE FILTRŮ B+W

Filtry B+W začali vyrábět obchodní partneři Biermann a Weber v Berlíně v roce 1947. Pozdější sloučení s firmou Optische Werke Schneider umožnilo rozšířit nabídku o speciální filtry pro vědecké a technologické použití, a vylepšit vícenásobné antireflexní MC a ochranné MRC ovrstvení filtrů. To učinilo z firmy B+W předního světového výrobce kvalitních filtrů, jejichž optické vlastnosti jsou srovnatelné s těmi nejlepšími čočkami objektivů.

Jelikož fotografické filtry leží leží na cestě optického paprsku vytvářejícího obraz, měly by vykonávat jen žádoucí absorpci, polarizaci nebo jiné vlastnosti, nikoliv však vedlejší optické efekty, které by mohly narušit vynikající obraz vysoce kvalitních objektivů. To vyžaduje materiál, který je homogenní, absolutně čistý a bez jakéhokoliv zastření, rovněž také povrch s přesným planparalelním provedením bez sebemenšího prohnutí, dokonalou hladkost (nerovnost způsobuje rozptýlení světla a snížení kontrastu obdobně jako u měkce kreslícího objektivu) a co nejméně odrazů jinak se rovněž objeví rozptýlené světlo a dvojitý nebo několikanásobný obraz.

B+W vyrábí vysoce přesné filtry v mimořádně široké škále typů a průměrů, k jejichž výrobě používá nejmodernější přístroje.Kontroly kvality jsou součástí celého výrobního procesu, což v kombinaci s povinným finálním schválením každého skla před expedicí zajišťuje vysoce kvalitní standard B+W produktů.

Neustálý rozvoj nových a vylepšování stávajících modelů zaručuje, že uživatel dostává to nejlepší, co existuje.

Rate this post

Zanechat odpověď