Internet

4 důvody, proč si pořídit cloud

Slyšeli jste už o cloudu nebo utility computingu? Pokud vám to nic neříká, měli byste rychle své technologické zaostání dohnat. Co to je a proč se vyplatí ho mít?

Cloud = sdílení počítačových technologií

Mnozí si myslí, že cloud je výdobytkem posledních pár let. Pravdou však je, že jeho historie započala v 60. letech minulého století u Johna McCarthyho, geniálního profesora z prestižní MIT. Přišel s revoluční myšlenkou – co když budou lidé jednoho dne sdílet počítačové technologie stejně, jako sdílejí elektrickou energii? Málokterá domácnost či firma si pořizuje vlastní elektrárnu, ale spotřebiče používají všichni. Datové centrum poskytovatele cloud computingu je tedy vlastně taková elektrárna, elektrorozvodnou sítí internet a elektrickým spotřebičem počítač/notebook. Cloud vám tedy umožňuje zaměřit se na samotný cíl využívání IT infrastruktury a ne na jeho technickou realizaci – všechno totiž outsourcujete společnosti, která poskytuje cloud computing. Infrastrukturu (tj. servery, storage řešení, zálohovací řešení, firewally, atd.), vývojovou a aplikační platformu (zejména operační systém, databázový server, atd.) i software (poštovní server, CRM systém, ERP systém, kancelářské aplikace atd.) cloud převádí do formy služby, kterou si jednoduše koupíte.

A teď už k hlavní otázce – proč se cloud vlastně vyplatí?

  • Žádná nebo minimální investice

Nemusíte si pořizovat infrastrukturu, nakupovat software. Investujete jen do klientského softwaru, přes který s poskytovatele cloudu komunikujete. Samozřejmě musíte počítat se zvýšeným objemem přenesených dat, jelikož je část infrastruktury umístněná jinde, a to se může odrazit na vyšším poplatku za internet.

  • Žádná správa nebo údržba

Nebavilo vás při práci pravidelně aktualizovat všechny potřebné softwary, firewally, antiviry a sledovat novinky? S cloudem vám odpadá veškerá péče o serverovou část infrastruktury. Neřešíte výpadky, hackerské útoky, prostě nic. Vše je uloženo a zálohováno v bezpečném datacentru. Nemusíte nic upgradovat ani kupovat vylepšení, vše zabezpečí poskytovatel.

  • Neplatíte IT oddělení

Pokud vlastníte malou firmu, určitě vás potěší, že vám odpadá jakákoliv investice do IT oddělení. Nejste absolutně závislí na vlastních zaměstnancích, o vše se postará poskytovatel služby.

  • Můžete dynamicky měnit kapacitu

Vyhráli jste velkou zakázku a budete potřebovat 100 nových poštovních schránek? S cloud computingem je máte do 10 minut a nemusíte kupovat nový server. Propustili jste 50 zaměstnanců? Pak si pronajmete o 50 poštovních schránek méně a okamžitě ušetříte. Velkou výhodou cloudu je právě možnost dynamicky měnit kapacitu služeb.

Cloud computing ulehčuje život nejen malým i velkým firmám, ale i běžnému uživateli. Díky němu můžete pohodlně pracovat na internetu bez toho, abyste se museli starat o technickou stránku věci.

2.4/5 - (99 votes)

Zanechat odpověď