Internet

Doména jako klíč k profesionalitě

Chcete získat vlastní doménu a nevíte jak na to? Rádi byste měli doménu, kterou nikdo nemá a ještě řádně zabezpečenou? Čím více informací, tím lépe pro vás.

Kdo by nechtěl mít vlastní doménu? Působit profesionálně a zajistit svým zákazníkům a čtenářům kompletní informace o svých produktech a službách. Že nevíte co je doména?

Zajisté víte, jen tento pojem znáte spíš jako samotné internetové stránky, které třeba právě teď hledáte vložením adresy do vyhledávače. A právě ta konkrétní adresa například www.uzjehotovo.cz  je vlastně doména neboli doménové jméno.

Doménové jméno slouží jako textová forma konkrétní IP adresy. Namísto IP adresy formou čísel zadáváte do vyhledávače ten konkrétní název stránek.

A tím se dostáváme k tomu, že i vy můžete mít vlastní doménu a ke všemu českou. Správcem české domény a organizátorem je sdružení CZ.NIC neboli ve formě domény www.nic.cz.

Jejich produktem je právě koncovka české domény s koncovkou.cz.

domenajedna

Abyste i vy mohli využívat vlastní doménu, musíte jí nejdřív zaregistrovat. A to se neprovádí přes organizaci CZ. NIC, ale přes konkrétní registrátory. Provozovatel české domény hlídá, aby nedošlo k duplicitě domén.

Název domény si zvolíte sami dle své libosti nebo dle názvu firmy, produktů, služeb, obsahu stránek, atd. Počítejte však s tím, že zvolená doména již může existovat. Nemusíte se obávat toho, že na to přijdete třeba až po provedení všech kroků registrace. Těsně před započetím registrace projde vaše doména kontrolou duplicity a to přes WHOIS. Služba je zdarma. Pokud již existuje, tak si jednoduše zvolíte jiný název, který znovu necháte zkontrolovat.

Samotná registrace probíhá přes vybraného registrátora. Tím může být třeba firma TELE3, která se nezabývá pouze registracemi domén, ale poskytne vám i další služby spojené s internetem a telekomunikací. Může se vám hodit třeba pronájem serveru, DNS hosting, FTP hosting, Multihosting, REDIRECT hosting a další služby firmy. Kromě registrace domény.cz nabízí firma i další možnosti například.eu, . com, .net, .info, . biz,  . us, atd. Koncovka. CZ je však nejvíce důvěryhodná pro uživatele.

domenadva

A s důvěryhodností souvisí také zabezpečení domény funkcí DNSSEC. Pouze tato forma zabezpečení dokáže odvrátit takové hrozby jako podvržení stránky nebo cizí manipulaci. Bez zabezpečení DNSSEC to může dopadnout třeba tak, že uživatel napíše do vyhledávače název vaší domény. Vše probíhá zcela normálně, ale uživatel ani jen netuší, že doména byla v pozadí přesměrovaná jinam a veškeré údaje poskytnul někomu zcela jinému. A to se může jednat třeba o stránky s bankovní službou, na které uživatel zadal svoje osobní údaje.

Pokud však máte jako uživatel, provozovatel stránek nebo poskytovatel internetu zabezpečení DNSSEC, tak se nemusíte zneužití domény obávat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rate this post

Zanechat odpověď