Internet

Pořiďte si tu správnou doménu a buďte vidět

Výběr domény se zdá na první pohled zcela jednoduchou a rychlou věcí. Je ale dobré se při výběru domény a názvu webových stránek pořádně zamyslet a na konečné znění si dát i pár dnů na rozmyšlenou. Může vám to totiž ušetřit starosti do budoucna třeba s omylností domény s jinou společností a nechtěný „únik“ klientů, nebo taky ušetřit finance při budování značky, CEO.

K čemu vám bude doména sloužit?

O jaký projekt se bude ve vašem případě jednat? Bude to komerční, nebo nekomerční využití? Jde-li o komerční webové stránky, budou reprezentovat naši společnost nebo značku? Nebo už značka existuje, je zavedená, ale chceme ji uvést i do prostředí internetu?

Pozor na některé znaky v doméně

Co si budeme povídat… rozhodně platí, že čím je doména jednodušší, tím lepší varianta nás potkala.  Pokud je tedy volná doména bez pomlčky, určitě volíme tuto. Jestliže už je ale námi volený název použitý někým, kdo měl stejný nápad před námi, použijeme variantu s pomlčkou. Přezkoušejte si také dostupnost domény, aby jste zjistil, zda Vámi volená doména je volná.

Záleží na délce anebo nepřepínejte paměť

Určitě se vám také stalo, že jste se setkali s delší doménou a říkali jste si, že si její název určitě zapamatujete, je hezký, logický… a doma se na web dané firmy podíváte. Ale už v okamžiku, kdy se přepravujete domů či do firmy, nejste si jisti tím, jak zněl daný název. Čím delší je název, tím je vyšší pravděpodobnost, že uděláte při hledání chybu. Krátká se nejen lépe zapamatuje, ale je lepší i v případě používání na materiály pro reklamu, malé bannery a podobně.

Pro jakou koncovku se rozhodnout

Volba koncovky je velmi důležitá. Vypovídá o webu mnohé. Lze z ní poznat, jaké zaměření web má, odkud pochází, čím se zabývá… Pro naše weby je nejlepší koncovka .CZ, je také pro našince nejdůvěryhodnější. Máte-li teď či v budoucnu v plánu pracovat na něčem globálním, je dobré zvolit už na začátku koncovku .COM. Jde o dvě nejčastější koncovky, které jsou u nás velmi zažité a lidé jim věří, často je používají i v případě, že si nejsou jisti, jaká koncovka byla ve vašem případě použita.

Zoufat nemusíte ani v případě, kdy už jsou tyto dvě koncovky použity. Jsou i další koncovky, které je vhodné použít, jen už se nebudou tak snadno pamatovat nebo užívat. Populární u nás je i koncovka .eu. Budete působit nejen v Čechách, ale i někde jinde v Evropě? Je táto koncovka poměrně vhodná. Pokud chcete podnikat i v jiných státech, zaregistrujte si domény s koncovkou v těchto státech, anebo zvolte obecné koncovky jako .net, .com atd.

Jaký vliv má doména na SEO

Už neplatí, že musí doména obsahovat klíčová slova, aby byly dobře vyhledávány vyhledávači. Je možné umísťovat se dobře na klíčovou frázi nezávisle na doméně. Často se můžete setkat s doménou stejnou jako je klíčová fráze na níž se chcete ve vyhledávačích ocitat. V praxi to znamená, že se klíčové slovo objeví 1x navíc v porovnání se zpětnými odkazy. 

Pozor na registrované ochranné známky

Než si vyberete doménové jméno, zkontrolujte si, zda není registrováno jako obchodní značka neboli trademark některou jinou společností. To by totiž mohlo znamenat, že o doménu přijdete a všechen čas i peníze, které jste do ní vložili, přijdou vniveč. Snadno si to můžete zkontrolovat v databázi UPV.

Základní zásady při registraci domény:

🡺 zapamatovatelné názvy domén

🡺vyhněte se tečkám, pomlčkám a podobným nepřehlednostem

🡺 volba koncovky, nejlepší koncovka .CZ

🡺 pokud je jméno vaší domény volné, tak si ji zaregistrujte

 

Rate this post

Zanechat odpověď