Fotoaparáty

Objektivy a jejich využití

Tento článek věnujeme objektivům značky Canon a jednoduše Vám vysvětlíme, jaký objektiv zvolit pro různé situace. Co znamenají zkratky uvedené na každém těle objektivu? Každý objektiv řady EF je označen řadou kódů, které obsahují důležité informace o jeho charakteristikách.

Např. objektiv Canon EF 100mm f/2,8L IS L Macro USM.

100mm – ohnisková vzdálenost objektivu. Rozsah hodnot označujících maximální a minimální ohniskobou vzdálenost zoomu.

f/2,8 – světelnost objektivu vyjádřená clonovým číslem F. Čím je clonové číslo nižší, tím je světelnost objektivu větší. U objektivů se zoomem jsou uvedeny světelnosti obou krajních ohnisek, pokud jsou rozdílné.
písmeno L – označuje objektivy profesionální řady L, nabízejících vynikající kvalitu obrazu, odolnost i výkon.
IS – označuje, že objektiv je vybaven stabilizátorem obrazu, který kompenzuje otřesy fotoaparátu.IS umožňuje fotografovat z ruky s expozičními časy až 5x delšími, než by jinak bylo možné.Závisí na typu objektivu.
USM – označuje Ultra Sonic Motor (ultrazvukový motor). Umožňuje rychlé, tiché a přesné automatické zaostřování.

Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností nebo zoom?

Transfokátory nebo-li zoomy umožňují nastavit na jednom objektivu různé ohniskové vzdálenosti.Objektivy s pevnou ohniskovou vzdálenosti pracují pouze s jednou ohniskovou vzdálenosti.Oba tyto typy mají své výhody i nevýhody. Největší výhodou zoomů je jejich praktičnost. Můžete pracovat s krátkou nebo dlohou ohniskovou vzdáleností bez nutnosti měnit objektiv mezi jednotlivými snímky.To je velmi užitečné ve všech situacích, kdy vám jde o čas. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností mají obvykle především větší světelnost. To znamená, že můžete fotografovat za horších světelných podmínek nebo používat kratší expoziční časy při fotografování pohybujících se objektů. Při fotografování portrétů zas můžete využívat malé hloubky ostrosti. Nabízejí také při stejné ohniskové vzdálenosti větší ostrost než srovnatelné zoomy.

Vybíráme objektiv

Sport a volná příroda

Při fotografování sportu a života ve volné přírodě jsou pro vás nejdůležitější dva faktory-dosah a rychlost. Ať fotografujete zvířata v přírodě nebo fotbalový zápas, potřebujete objektiv, který maximálně přiblíží dění, protože vy sami musíte zůstat v určité vzdálenosti. Potřebujete objektiv s ohniskovou vzdáleností v rozsahu 100mm-300mm. Rychlost zde má dva významy : rychlost zaostření a předání dostatečného množství světla pro fotografování krátkými expozičními časy. Proto potřebujete teleobjektiv s dostatečnou světelností (malým clonovým číslem) např. Canon EF-S 55-250 f/4-5,6 IS. Profesionál zvolí pevný objektiv Canon EF 300mm f/2,8L IS USM.

Portrét

K focení portrétů se nejlépe hodí objektivy s ohniskovými vzdálenostmi 50 až 100mm. Širokoúhlé objektivy opticky prodlouží nos, uši a pod. Teleobjektiv obličej naopak opticky zploští, takže portrét vypadá mdle a nezajímavě. Kromě ohniskové vzdálenosti je třeba věnovat pozornost také cloně. Čím nižší clonové číslo, tím je menší hloubka ostrosti. Díky tomu lze dosáhnout měkkého, rozostřeného pozadí, zatímco tvář fotografované osoby je dokonale zaostřena a vystupuje do popředí.Dobrou užitnou hodnotu za dobrou cenu představuje objektiv

Canon EF 50mm f/1,8 II. Profesionál nechť zvolí Canon EF 85mm f/1,2L II USM.

Krajinky

Širokoúhlý objektiv vám umožní zachytit větší část krajiny a současně zvýrazní perspektivu. Vybírejte objektiv s ohniskovu vzdáleností od 17mm do 24mm, přičemž vezměte v úvahu faktor ořezu vašeho přístroje. Současně budete při fotografování krajiny potřebovat větší hloubku ostrosti, aby byla co největší část scény dobře zaostřena. To znamená, že nepotřebujete objektiv s nízkou světelností. Nicméně potřebujete kvalitní optiku, abyste zachytili scénu do nejmenších detailů.

Doporučujeme objektiv Canon EF-S 15-85mm f/3,5-5,6 IS USM, pro profesionály Canon EF 24mm f/1,4L II USM.

Makro

Makro objektivy umožňují zachytit malé objekty v životní velikosti. Při výběru makro objektivu vás bude zajímat především ohnisková vzdálenost. Objektivy s kratší ohniskovu vzdálenosti (50mm-60mm) poskytují širší zorné pole, což je dobré, pokud chcete také zachytit větší část pozadí objektu. Protože se potřebujete u těchto ohnikových vzdáleností dostat co nejblíže k objektu, bude vaše pracovní vzdálenost kratší.Střední a telemakro objektivy (90mm-180mm) mají užší zorné pole, takže fotografovaný objekt může zabrat i celou plochu snímku. Můžete ale s nimi fotografovat z větší vzdálenosti-což využijete např. při fotografování hmyzu nebo motýlů. Doporučujeme Canon EF 100mm f/2,8L Macro IS L USM.

Architektury a interiéry

Zkreslení vlivem perspektivy je častý problém při fotografování budov. Hrany budov se na fotografiích sbíhají, takže výsledný obraz je poněkud zkosený. Řešením jsou objektivy typutilt-a-shift. Jedná se o speciální objektivy, které umožňují posun osy mimo střed záběru. Vertikální linie pak zůstanou rovnoběžné, čímž je dosaženo stejného účinku jako při použití speciálních technických fotoaparátů. Další výhodou těchto objektivů je, že zorné pole je podstatně širší než u běžných objektivů se stejnou ohniskovou vzdáleností.Pro běžné uživatele doporučujeme objektiv Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM, pro profesionály Canon TS-E 17mm f/4L.

Rate this post

Zanechat odpověď