Internet

Na internetu na vás čeká spousta rizik. Hlídejte si důležitá data!

Mnohým z nás je dnes internet druhým domovem, kde trávíme denně spoustu času. Zapínáme ho dřív, než si ráno vyčistíme zuby, a těsně před spaním opět kontrolujeme, co je nového. Zvykli jsme si na informační přehled, okamžité navazování kontaktů a snadnou dostupnost veškerého sortimentu, které jsme díky internetu získali. Neměli bychom však zapomínat na to, že čím častěji se na síti pohybujeme, tím větší je šance, že se setkáme s některou z jejích negativních stránek.

Nejohroženější skupinou jsou děti

Na vlnách internetu často surfují i děti školního věku, a právě ty se mohou snadno stát cílem nejrůznějších nekalých aktivit. Řešením není dítěti počítač zakazovat, cestu k internetu si stejně najde a bude o to zvědavější. Přesto můžeme alespoň pro domácí síť použít nastavení pro rodiny s dětmi, díky němuž zůstane před těmi nejmenšími „závadný“ obsah skryt. Nejdůležitější ovšem je poučit děti, na co si mají dávat pozor. K hlavním zásadám patří, aby nikomu nedávaly svou adresu ani telefon, nesdělovaly heslo k mailu, neotvírali neznámé přílohy a odmítaly žádosti o fotografie. Rozhodně by si neměly domlouvat schůzku s osobou z internetu, aniž by o tom někoho informovaly. V neposlední řadě bychom děti měli chránit před virtuální šikanou.

Ani vy se nebezpečí nevyhnete

Dospělí si s nástrahami internetu dokážou poradit lépe, přesto však dnes a denně dochází k úniku informací, nejčastěji na sociálních sítích. Zvláště vypečenou formou internetové kriminality je tzv. phishing, kdy se útočník snaží ukradnout vaše hesla, například k internetovému bankovnictví, zobrazením falešné stránky. Samostatnou kapitolou jsou viry, které uživatel často nedopatřením spustí otevřením e-mailové přílohy nebo kliknutím na lákavé tlačítko na reklamních stránkách. Bez antiviru byste neměli internet vůbec spouštět, a to ani na tabletu nebo smartphonu.

U firem je nejdůležitější ochrana dat

Nejspíš si ani neuvědomujete, jak velký objem dat se na pracovištích velkých firem shromažďuje: citlivé dokumenty, smlouvy, osobní údaje zaměstnanců, know-how, nejrůznější návrhy a nákresy, databáze zákazníků… To vše může někdo využít a zpeněžit. V profesionálním prostředí se vyplatí pořídit si program, který vás před nejhorším ochrání. Ideálním řešení na ochranu dat je Safetica – DLP (Data Loss Prevention), která s sebou kromě šifrování dat přináší i pár bonusů, jež nadchnou každého šéfa. Nejenže zabezpečíte klíčová data, ale navíc zjistíte, co se děje ve vaší firmě, jak efektně je využíván pracovní čas nebo tisk. Pokud někdo s citlivými dokumenty manipuloval, okamžitě odhalíte viníka. Dozvíte se také jak lokalizovat mobil, jehož ztráta by při současném rozmachu smartphonů mohla zloděje zavést přímo na váš účet.

Rate this post

Zanechat odpověď