Internet

Na internetu na vás čeká spousta rizik. Hlídejte si důležitá data!

Mnohým z nás je dnes internet druhým domovem, kde trávíme denně spoustu času. Zapínáme ho dřív, než si ráno vyčistíme zuby, a těsně před spaním opět kontrolujeme, co je nového. Zvykli jsme si na informační přehled, okamžité navazování kontaktů a snadnou dostupnost veškerého sortimentu, které jsme díky internetu získali. Neměli bychom však zapomínat na to, že čím častěji se na síti pohybujeme, tím větší je šance, že se setkáme s některou z jejích negativních stránek.

Nejohroženější skupinou jsou děti

Na vlnách internetu často surfují i děti školního věku, a právě ty se mohou snadno stát cílem nejrůznějších nekalých aktivit. Řešením není dítěti počítač zakazovat, cestu k internetu si stejně najde a bude o to zvědavější. Přesto můžeme alespoň pro domácí síť použít nastavení pro rodiny s dětmi, díky němuž zůstane před těmi nejmenšími „závadný“ obsah skryt. Nejdůležitější ovšem je poučit děti, na co si mají dávat pozor. K hlavním zásadám patří, aby nikomu nedávaly svou adresu ani telefon, nesdělovaly heslo k mailu, neotvírali neznámé přílohy a odmítaly žádosti o fotografie. Rozhodně by si neměly domlouvat schůzku s osobou z internetu, aniž by o tom někoho informovaly. V neposlední řadě bychom děti měli chránit před virtuální šikanou.

Ani vy se nebezpečí nevyhnete

Dospělí si s nástrahami internetu dokážou poradit lépe, přesto však dnes a denně dochází k úniku informací, nejčastěji na sociálních sítích. Zvláště vypečenou formou internetové kriminality je tzv. phishing, kdy se útočník snaží ukradnout vaše hesla, například k internetovému bankovnictví, zobrazením falešné stránky. Samostatnou kapitolou jsou viry, které uživatel často nedopatřením spustí otevřením e-mailové přílohy nebo kliknutím na lákavé tlačítko na reklamních stránkách. Bez antiviru byste neměli internet vůbec spouštět, a to ani na tabletu nebo smartphonu.

U firem je nejdůležitější ochrana dat

Nejspíš si ani neuvědomujete, jak velký objem dat se na pracovištích velkých firem shromažďuje: citlivé dokumenty, smlouvy, osobní údaje zaměstnanců, know-how, nejrůznější návrhy a nákresy, databáze zákazníků… To vše může někdo využít a zpeněžit. V profesionálním prostředí se vyplatí pořídit si program, který vás před nejhorším ochrání. Ideálním řešení na ochranu dat je Safetica – DLP (Data Loss Prevention), která s sebou kromě šifrování dat přináší i pár bonusů, jež nadchnou každého šéfa. Nejenže zabezpečíte klíčová data, ale navíc zjistíte, co se děje ve vaší firmě, jak efektně je využíván pracovní čas nebo tisk. Pokud někdo s citlivými dokumenty manipuloval, okamžitě odhalíte viníka. Dozvíte se také jak lokalizovat mobil, jehož ztráta by při současném rozmachu smartphonů mohla zloděje zavést přímo na váš účet.

Zanechat odpověď