Internet

DNS systém jako nepostradatelná část internetu

Co to je a jaká je funkce DNS systému? Tato otázka vás bude zajímat poté, co se dozvíte o tom, že existuje riziko útoku právě na tento systém. V současné době je tento útok poměrně častý, protože počítače koncových uživatelů jsou chráněny velmi dobře, a tak nemá smysl útočit na počítače, ale spíše na servery. Útok na DNS systém spočívá v přesměrování uživatele na podvodné stránky. Následně může dojít k úniku citlivých dat, jako jsou tato:

 

  • Přihlašovací údaje nebo hesla
  • Údaje od platebních karet
  • Neveřejné kontakty
  • Jakákoliv jiná data, která budete prostřednictvím webu posílat

 

Jak sami vidíte, vystavovat se riziku útoku je krajně nežádoucí. Jak se tedy bránit? Efektivní variantou ochrany je ochrana typu DNSSEC, která využívá asymetrické kryptografie, přičemž přenášená data nejsou šifrována. Jsou však vytvořeny dva klíče. Vytvořený soukromý a veřejný klíč bude následně základem pro zabezpečené připojení pro všechny uživatele. Samotný veřejný klíč je pak publikován nadřazené autoritě, což znamená CZ.NIC, sdružení právnických osob pro doménu .cz, tedy českou doménu.

Zpět k funkci DNS systému

DNS systém je kombinací DNS serverů a stejnojmenného protokolu, které mají za úkol převádět jmenné domény na unikátní číselný kód – IP adresu. To znamená, že pokud do vyhledávače zadáte konkrétní webovou adresu, ta bude nejdříve převedena na IP adresu a následně vyhledávána pomocí několik podpůrných DNS serverů.

 

Dedikované DNS servery pro větší bezpečí

Chcete-li mít jistotu, že vaše data budou vždy v pořádku a nedojde k jakémukoliv nežádoucímu přesměrování, pak budete potřebovat poskytovatele dedikovaných serverů. Takovým se může stát i TELE3, který se může pyšnit hned čtyřmi DNS servery. Dva jsou umístěné v České republice, jeden v Německu a jeden v USA.

Kromě toho možná oceníte i možnost zajištění zabezpečení zmiňovanou technologií DNSSEC, díky čemuž získáte vysokou míru zabezpečení, z čehož pro vás plyne pohodlné a nerizikové využívání internetu.

Rate this post

Zanechat odpověď