Jak vybrat bitcoin peněženku na základě toho, jak bezpečně v ní vaše BTC mince budou uloženy? Víte, jaké jsou mezi jednotlivými variantami těchto peněženek hlavní rozdíly nebo to, že se některé z nich hodí lépe k běžným transakcím a jiné jsou vhodné spíše k dlouhodobějšímu uchovávání bitcoinů? Pokud se snad prozatím v této problematice příliš nevyznáte, čtěte dál a brzy zjistíte, že se nejedná o nic složitého. Díky několika základním informacím, které vám dnes poskytneme, si s volbou optimální BTC peněženky určitě poradíte, a to i v případě, že jste v tomto oboru naprostým laikem.
Jak vybrat bitcoin peněženku, aby v ní byly vaše mince v bezpečí?
Jestliže jste se rozhodli vstoupit do světa kryptoměn a hodláte do některé z nich třeba investovat nebo ji chcete používat k běžným finančním transakcím, určitě využijete speciální peněženku. Jelikož se dnes míníme věnovat konkrétně bitcoinu, bude řeč o typech uzpůsobených právě této virtuální měně. Existuje totiž i řada jiných. Některé dovedou pracovat i s více druhy digitálních měn, jiné jsou určeny pouze pro nakládání s druhem jediným. Při výběru té, která bude co nejlépe vyhovovat vašim potřebám, byste krom jejích uživatelských vlastností měli klást důraz především na bezpečnost. Proč?
8 tisíc USD nejsou tak malé peníze…
Nejsou to rozhodně tak malé peníze, aby vám nestálo za to, je patřičným způsobem ochránit před nenechavými prsty zlodějů. Osm tisíc amerických dolarů je totiž momentálně přibližná hodnota každé BTC mince, a tak i v případě, že vlastníte pouze jednu jedinou, dbejte při volbě vaší nové peněženky na to, aby byla po bezpečnostní stránce na solidní úrovni. Krádeže kryptoměn sice nejsou na denním pořádku, ale rozhodně k nim dochází. Důkazem toho je koneckonců i mimořádný úlovek ve výši takřka 11 miliard korun, který se začátkem loňského roku podařilo ukořistit hackerům na jedné japonské burze virtuálních měn.
4 základní typy BTC peněženek
TYP | CHARAKTERISTIKA (výhody/nevýhody) |
ONLINE | Velmi jednoduchá na obsluhu (zvládne ji každý začátečník). Přehledná, pracuje se s ní rychle. Přístup přes internetový prohlížeč. Vaše mince nemáte úplně pod kontrolu, a je proto nutné vybrat důvěryhodnou platformu! Je vhodnější pro běžné transakce. |
SOFTWAROVÁ | Program či aplikace pracující vně prohlížeče. Jednoduché, přehledné a z hlediska bezpečnosti celkem na výši. Opět je lepší, budete-li ji používat k běžným platbám, nikoliv k dlouhodobému uložení bitcoinů, i když i to je možné. |
HARDWAROVÁ | Jde vlastně o flashdisk, který můžete mít neustále u sebe. Do okamžiku připojení k síti jsou tak vaše BTC zcela v bezpečí. Proto do ní ukládejte mince, které si pořídíte jako investici! |
PAPÍROVÁ | Slouží především jako úložiště zakoupených bitcoinů a už z její fyzické podstaty vyplývá, že se do ní žádní hackeři nedostanou. |
Ochrana vašich mincí by měla být na prvním místě
Z výše uvedených informací tedy vyplývá, že z hlediska hackerského útoku patří k nejzranitelnějším bitcoin peněženkám obvykle ty v „online“ variantě, ale i zde samozřejmě záleží na tom, jaký konkrétní produkt si zvolíte. Pokud si vyberete dobře, může být i „online“ verze vcelku bezpečná. Lépe je na tom valná většina typů softwarových a k ještě bezpečnějším patří peněženky hardwarové a papírové, u kterých je však pochopitelně třeba zajistit jejich ochranu před fyzickým odcizením.
Který typ zvolit k platbám a který pro investice?
Máte-li v úmyslu bitcoinem hradit útratu v některé z kamenných provozoven, a to ať už v kavárně, baru či nějakém obchodě, jistě vás potěší fakt, že takové platby akceptuje čím dál více firem. Týká se to jak České republiky, tak pochopitelně i zahraničí. K firmám, u kterých můžete BTC platit nebo které se i jinak zajímají o jeho využití, patří namátkou už i takové značky jako například kavárenský řetězec Strabucks, Microsoft či Amazon, tedy giganti ve svém oboru.
Je dobré si ještě zopakovat, že pro každodenní nakládání s vašimi BTC mincemi se nejlépe hodí online a softwarové peněženky, zatímco chcete-li do této kryptoměny hlavně investovat, ideálně vám poslouží varianta hardwarová, případně papírová.
BTC je měnou vysoce volatilní…
Tak na to při vašich investicích berte ohled! Značná volatilita (nestabilita) této nejpopulárnější virtuální měny bohužel nahrává spekulantům a je jimi samotnými také do značné míry způsobena. Denní výkyvy, kdy bitcoin získá či ztratí na hodnotě i několik tisíc korun, tu nejsou nijak výjimečné. Dá se tedy hodně vydělat, ale pochopitelně můžete i o dost přijít.
Nikdy proto neinvestujte větší částku, než jakou si můžete dovolit definitivně odepsat!
A je tu ještě jedna důležitá věc. Jelikož bitcoiny představují značnou hodnotu, staly se již celkem logicky předmětem zájmu berních úřadů. Víte, jak je to tedy s případnou daňovou povinností?
Bude tu bitcoin i v roce 2140?
Je tu sice celá řada známých lidí, kteří tvrdí, že by na budoucnost BTC i většiny dalších kryptoměn nevsadili ani cent, ale stejně tak časté jsou i názory jiných odborníků, kteří o uplatnění bitcoinu v našem každodenním životě nemají nejmenší pochyby. Dlouhodobější zájem některých velkých a zkušených investorů o investice do kryptoměn a do technologií, na jejichž bázi tyto měny fungují, však dává tušit, že je s nimi zřejmě do budoucna nutné počítat. No, uvidíme.
Jakou budoucnost předpovídáte bitcoinu vy? Bude tu s námi „v plné síle“ ještě v roce 2140, kdy má být dosaženo konečného počtu BTC mincí, anebo si na něj už za pár let vzpomene jen hrstka jeho skalních příznivců?
Zanechat odpověď