Internet

Jak na pronájem bytu v Liberci, pokud s výběrem nájemníka nechcete šlápnout vedle? Máme pro vás 3 jednoduché rady!

 

Jak na pronájem bytu v Liberci, jestliže si chcete vše obstarat sám a nemáte v úmyslu spolehnout se na služby realitní kanceláře ani žádného jiného prostředníka? Určitě víte, že jste v současnosti jako majitel nemovitosti ve výhodné pozici a to vzhledem ke značnému převisu poptávky nad nabídkou. Je však stále velmi důležité zvolit při výběru nájemníka ten správný postup a dodržet alespoň nejzákladnější pravidla, chcete-li se do budoucna vyvarovat zbytečných nepříjemností. Zkusíme vám tedy trochu napovědět.

Jak na pronájem bytu v období vysoké poptávky

Jestliže vlastníte byt právě v Liberci, můžete si nepochybně gratulovat. Toto stotisícové město pod Ještědem patří k nejvýznamnějším a nejpřitažlivějším lokalitám severní poloviny naší republiky. Na celou řadu lidí působí doslova jako magnet a o zájemce tak jistě nebudete mít nouzi. Obzvláště dnes, kdy se solidního a cenově dostupného bydlení ve většině větších měst nedostává.

Nastavíte-li rozumné podmínky a zvolíte-li chytrý a přitom seriózní přístup, budete si jistě moci vybrat hned z několika potenciálních nájemníků.

Ještě než vám trochu poradíme, mohly by se vám též hodit informace obsažené v následujícím článku a to zejména tehdy, pokud jsou peníze z pronájmu hlavním zdrojem vašeho příjmu.

Znáte 3 základní pravidla správného pronájmu?

Není to zase tak dávno, kdy měla celá řada majitelů nemovitostí potíže najít vhodného a především solidního nájemníka. Ty časy jsou však pryč a nyní si skutečně můžete vybírat, komu svůj byt poskytnete. Je však nezbytně nutné věnovat celému procesu odpovídající množství času a úsilí a to obzvláště tehdy, když se hodláte obejít bez spolupráce s realitní kanceláří. Jedním z největších rizik, která na vás mohou číhat, je bezesporu nesolventní zájemce o váš byt.

1) „DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ“ – Nikdy se nenechte přespříliš ovlivnit prvním dojmem, kterým na vás uchazeč o váš byt zapůsobí. Může sice vypadat na první pohled sympaticky, ale na to se skutečně spoléhat nedá. Dáváte svůj majetek k dispozici cizímu člověku a trocha rozvahy je proto zcela namístě.

Nejprve si tedy prověřte, zda není váš potenciální nájemník nějakým způsobem rizikový. Zjistit například to, zda na něj není uvalena exekuce, není dnes žádný velký problém. Budete se možná divit, ale ze statistik vyplývá, že zhruba každý čtvrtý zájemce o pronájem má záznam v nějakém rejstříku. Nahlédněte proto do Centrální evidence exekucí, do Insolvenčního rejstříku a důležité informace můžete nalézt také v rejstříku osob hledaných Policií ČR.

Zkuste si případně i vyžádat jakési dobrozdání od zaměstnavatele, které vám o serióznosti vašeho budoucího nájemníka může leccos napovědět. Není to sice zatím příliš obvyklé, ale solidní člověk na takový požadavek zpravidla bez okolků přistoupí.

2) STANOVTE OPTIMÁLNÍ NÁJEMNÉ – Druhým krokem by mělo být stanovení výše nájmu. Z mnohaletých zkušeností celé řady specialistů na dané téma vyplývá, že dlouhodobý nájemní vztah se solidním člověkem může být pro vás nakonec výhodnější i za tu cenu, že od něj budete měsíčně inkasovat o něco nižší částku, než bylo původně vaším záměrem. Pokud snad nemáte ani základní představu o tom, kolik můžete za váš byt požadovat, pomohou vám s tím speciální kalkulačky, které jsou běžně dostupné na internetu.

3) PŘIPRAVTE KVALITNÍ SMLOUVU (včetně předávacího protokolu) – Přípravu smlouvy se určitě nevyplatí podcenit. Vzory jsou k nalezení na internetu, ale než některý použijete, ověřte si jeho aktuálnost. Pokud si v tomto směru nevěříte, investujte raději do zkušeného právníka, který pro vás smlouvu sepíše. Její nedílnou součástí by měl být tzv. předávací protokol. Jeho smyslem je záznam aktuálního stavu vašeho bytu v momentě předání a může v budoucnu pomoci předejít případným sporům.

Pronajmout byt se určitě vyplatí

Stačí zběžný pohled na přiloženou tabulku a není pochyb o tom, že nabídnout váš byt za účelem pronájmu je pro vás v současnosti velmi výhodné. A ani v dohledné době se na tom s největší pravděpodobností mnoho nezmění, neboť vlastní bydlení bude pro řadu lidí spíše nedosažitelným luxusem a ceny pronájmů jen tak brzy neklesnou.

Nájemné v některých krajích

KRAJ Průměrný nájem za byt (65 m2)
PRAHA 19 000 Kč
Jihomoravský 14 100 Kč
Středočeský 12 000 Kč
Královéhradecký 11 700 Kč
Plzeňský 10 650 Kč
Olomoucký 11 200 Kč
Liberecký 9 400 Kč
Jihočeský 10 200 Kč
Karlovarský 9 600 Kč

Byt v Liberci udáte bez problémů

Vzhledem k atraktivitě města i k již zmiňovanému nedostatku dostupného bydlení nebude pro vás pronájem vašeho bytu představovat sebemenší problém. Stačí jen dodržet ta nejzásadnější doporučení, která jsme vám dnes nabídli a při výběru vhodného adepta, kterému hodláte vaši nemovitost poskytnout, použít zdravý rozum. S tím už si však nyní jistě poradíte. Nebo ne?

Rate this post

Zanechat odpověď