Internet

Je pro váš webový projekt lepší open-source, nebo řešení na míru?

Obecně nelze říct, zda je lepší open-source, nebo volba ušitá přímo na míru. Záleží totiž na konkrétním projektu, účelu použití. Každý si tedy tuto otázku a odpověď na ni musí zvážit sám, včetně vás. Podle čeho byste se měli rozhodovat?

Zaměříme se konkrétně na vývoj webů, respektive redakční systémy. Je lepší open-source, nebo si nechat vytvořit systém na míru? Rozhodnutí vás bude provázet několik dlouhých let. Rozhodujete tedy o tom, zda pro vás v dalších letech používání tohoto systému bude utrpením, či vám bude pomáhat.

Cena? Open-source řešení není vždy levné

Prvním argumentem, který obvykle postaví webové stránky na míru až na druhé místo, je cena. Jenže open-source řešení nemusí být vždy levnější.

Nejznámějšími open-source systémy na tvorbu webů jsou pravděpodobně WordPress a PrestaShop. Každý z nich je určený pro jiný typ webů, PrestaShop pro e-shopy. Výhodou je, že je obvykle dokáže spravovat i laik. Jenže také působí tak nějak laicky.

Možnosti open-source jsou vždy omezené. Kolikrát zjistíte, že tam věci nejde udělat úplně tak, jak byste si představovali, a pokud po nich opravdu toužíte, budete si je muset nechat doprogramovat specialistou, což samozřejmě něco stojí.

Taktéž lepší šablony na open-source systémy nejsou úplně zadarmo. Ty, jež jsou k dispozici zdarma, nabízí pouze základní funkce, a hlavně jsou vysoce neoriginální. Stejnou šablonu uvidíte u spousty dalších webů.

Open-source řešení bývá častokrát zbytečně robustní

Profesionální webové stránky vytvořené na míru obsahují přesně to, co potřebujete, a nic navíc. Díky tomu běží rychle a minimalizují zranitelnost. Open-source volba se snaží být univerzální a posloužit co největšímu počtu lidí – podle toho rovněž vypadá. Obsahuje řadu funkcí, jež vůbec nevyužijete, a tím pádem běží pomalu. Na začátku ne, ale jakmile začnete instalovat další balíčky a nabalovat volitelné funkce, web se bude pouze zpomalovat.

Open-source je spíš o lidech, co ho používají

Všechny uvedené informace však nemají vyústit v přesvědčení, že jsou open-source řešení k ničemu. Ba naopak, třeba pro začínající projekty mohou posloužit skvěle. Také tehdy, když máte málo času, je vhodnější sáhnout po open-source.

Záleží však na tom, kdo vám systém nasadí a kdo o něj bude pečovat. Digitální agentura nebo schopný programátor však něco stojí, takže se možná přece jen vyplatí zauvažovat o volbě na míru.

Nechat si vytvořit web na míru znamená přemýšlet do budoucna. Pokud se totiž za dva roky rozhodnete, že chcete z open-source přejít na opačnou stranu, pravděpodobně bude nutné začít úplně od nuly, zatímco systém vytvořený na míru stačí pouze rozvíjet.

Pro a proti znáte, konečná volba je na vás. Zvažte, co potřebujete, a také co budete potřebovat v budoucnu.

Rate this post

Zanechat odpověď