Nezařazené

Co je to zlatý řez a jak ho využít v designu?

Jestli máte vplánu rozjet kariéru profesionálního fotografa nebo designéra, pak byste se měli ponořit do kouzelné síly neviditelné geometrie, kterou je zlatý řez. Co to přesně je? Kde se vzal? A jak jej využít při tvorbě designu?  

Co je zlatý řez? 

Jde o konkrétní poměr proporcionality objektů. Značí se řeckým písmenem φ [ fí ] a má hodnotu přibližně 1,618. Vzniká rozdělením úsečky na dvě části a platí při tom, že poměr celé délky k delší části úsečky je stejný jako poměr delší části ke kratší části úsečky. Spojnice těchto bodů pak vytváří tzv. zlatou spirálu

Kde se zlatý řez neboli zlatý poměr objevil? Matematický princip zvaný zlatý řez se nachází vpřírodě vpodstatě odjakživa. Můžete ho vidět například v uspořádání semen slunečnice, na smrkové šišce, která má jednotlivé šupiny rozmístěné do spirály nebo ve tvaru ulity. Zlatý řez je také součástí lidského těla. Důkazem je například tvar lidského ucha nebo poměr mezi jednotlivými články ukazováčku.  

Kde se zlatý řez využívá? 

Zlatý řez se vyskytuje všude kolem nás, a tak se tomuto jevu naše vnímání přizpůsobilo. Díky tomu se nám vše, co odpovídá zlatému řezu, líbí – tento fakt je dokonce vědecky dokázaný.  

Z toho důvodu se zlatý řez používá už několik stovek let vumění, malbách, architektuře i designu. Například Leonardo da Vinci tvořil svá díla v souladu s tímto principem. Egyptské pyramidy stavěli nejspíš také podle zlatého poměru.  

Design a fotografie 

Zlatý řez má své využití i ve fotografii a současném designu. Kde všude ho můžete využít? 

  • Při tvorbě loga. Jaká známá loga využívají zlatého řezu? Například Apple, Pepsi nebo Twitter. 
  • U určování velikostí textu na konkrétním designu, kdy poměry mezi jednotlivými velikostmi budou odpovídat právě zlatému řezu.   
  • Při volbě vhodné kompozice, ať už u fotografie nebo ilustrace.  
  • Využít se dá ale také při tvorbě webových stránek nebo jiných grafických médií. Naše pozornost je zaměřená primárně na střed spirály. Proto je dobré do tohoto místa dávat klíčové informace. 

Zlatý poměr může sloužit jako dobré vodítko pro základní rozvržení prvků. Je ale dobré si připomenout, že zlatý řez není všespásný a současný design se neřídí žádnými přesně danými pravidly. Takových doporučení, které vám můžou s tvorbou designu pomoct, existuje více. Pokud chcete mít jistotu, že design vaší značky zaujme, svěřte její tvorbu do rukou zkušených designerů. Pomůžou vám s tvorbou nového loga, webovek nebo kompletní firemní grafiky.   Zdroj obrázku: cuklom / Shutterstock.com

Rate this post

Zanechat odpověď