Nezařazené

Základy projektového řízení aneb Jak mít projekt pod kontrolou a nabrat správný směr

Pod vedením ostříleného projekťáka se obvykle podaří pokořit i zdánlivě nereálné cíle. A logicky to platí i opačně. Když se role vedoucího chopí člověk, který o projektovém řízení nemá ani páru, nemůže to dopadnout dobře. A co vy – chystáte se na velké věci, ale pochybujete o svých schopnostech? Bez ohledu na vaše dosavadní zkušenosti vám přijdou vhod následující tipy. Přečtěte si základní, nepsaná pravidla úspěšného projekt managementu a řiďte se jimi.

Myšlenky patří na papír

Na začátku je myšlenka. Jakmile se projekt zrodí ve vaší hlavě, nenechávejte si jej pro sebe. Srovnejte si své představy a dejte jim psanou podobu. Samozřejmě můžete zvolit i jinou formu než diář, rozumnou volbou je systém CRM, který vám usnadní projektové řízení, a to nejen v rámci týmu, ale i následnou komunikaci se zákazníky, obchodními partnery a ostatními zainteresovanými osobami.

Mějte jasný cíl

Alfou a omegou úspěšně dokončeného projektu je jasně definovaný cíl. Což zní logicky, ovšem v praxi má mnoho realizátorů velmi obecné představy. V průběhu pak zjistí, že se projekt ubírá úplně jiným směrem. Nedělejte stejnou chybu a pusťte se do práce až ve chvíli, kdy budete bezpečně vědět, co a proč děláte.

Volba správných spolupracovníků a podrobné plánování

Projekt musí vést člověk na správném místě. Pokud se na to necítíte, jmenujte do funkce projektového manažera někoho, kdo dokáže efektivně zorganizovat práci a motivovat ostatní členy týmu k lepšímu výkonu.

A rozhodně nepodceňujte fázi plánování. Projekt rozdělte na klíčové úkoly a ty na ještě menší. Stanovte pevné deadliny, kontrolujte jejich dodržování a mějte v rukávu krizový plán pro případ, že by některý z dílčích cílů nevyšel.

Během realizace projektu buďte otevřeni názorům spolupracovníků i podřízených zaměstnanců a hotové úkoly důsledně revidujte. Předejdete tím nepříjemnému zjištění, že je sice hotovo, ale výsledek neodpovídá zadání.

Hodilo by se vám více praktických informací? Další tipy nejen ohledně projektového řízení pravidelně publikuje tento CRM blog.

5/5 - (1 vote)

Zanechat odpověď