Elektronika

LED žárovky a jejich výběr. Jaké jsou přednosti LED osvětlení pro domácnosti?

Moderní trendy se nevyhýbají ani oblasti osvětlení domácností. Chcete-li jít s dobou, pak je rozhodně dobré uvažovat nad tím, že klasické žárovky vyměníte za LED modely. Jaké mají výhody a na co si dát pozor při jejich výběru?

Hlavní důvody pro pořízení LED osvětlení

LED žárovky mají mnohem nižší spotřebu elektrické energie nežli starší druhy světel. I při nižším příkonu dokážou dostatečně prosvítit místnosti v domácnostech, což se samozřejmě pozitivně projevuje v nákladech, složenky za elektřinu nejsou tak „tučné“. Uspořit se díky přechodu na LED osvětlení dají minimálně stovky korun ročně v průměrné domácnosti.

LED žárovky, potažmo také LED pásky jsou druhem osvětlení, které je přirozenější lidskému zraku nežli dříve hojně používané žárovky. LED světla mají příjemnější barevný tón, který oči tolik nedráždí. V neposlední řadě lze ocenit jejich dlouhou životnost, která se pohybuje v řádech mnoha tisíců hodin, takže je není nutné tak často měnit.

Pozor na patice

Při výběru LED žárovky je důležité si všímat toho, jakou má patici. Pokud nevíte, jde o část žárovky, jež se šroubuje do osvětlení. Asi nejběžnější je LED žárovka E27, v menší míře se pak používá LED žárovka E14, potažmo LED žárovka GU10, která se využívá hlavně pro podhledová svítidla.

V obchodech se dají pořídit nejen LED žárovky, ale také alternativní LED trubice a pásky, jimiž lze dotvářet celkovou atmosféru v místnostech vaší domácností. Konkrétně LED pásky je možné zakomponovat kupříkladu v blízkosti kuchyňské linky, kde poslouží jako přídavný zdroj světla. V určitých případech je možné LED pásky používat i ve venkovním prostředí.

LED osvětlení se dnes už stává zcela běžnou součástí českých domácností. Je sice trochu dražší, ovšem zmíněná dlouhá životnost vyšší pořizovací cenu vydatně kompenzuje, takže se investice do LED žárovek, zářivek a pásek rozhodně vyplatí.

Rate this post

Zanechat odpověď