Elektronika

Vyberte si televizi a neztraťte se v záplavě informací

 

Současný trh s televizory je vskutku rozmanitý, přičemž jednotlivé modely se však vlastnostmi výrazně liší. V případě, že moderní technologie nejsou vaší parketou, zřejmě se ani nevyznáte v jednotlivých zkratkách. Opravdu víte, jaký je rozdíl mezi LED, UHD a 4K televizorem? V následujících řádcích vás provedeme výběrem televizoru tak, abyste se neztratili v záplavě informací.

V první řadě bychom vás chtěli upozornit, že je naprostý nesmysl nechat se zlákat první reklamou, kterou uvidíte. Důležité je, abyste si udělali přehled v tom, jaké druhy televizorů můžete v dnešní době sehnat.

Technologie zobrazování

Pravděpodobně se nejprve budete zajímat o technologii zobrazování. Setkáte se se zkratkami jako QLED, OLED a microLED. První zmíněná ukrývá v podstatě klasické LCD televizory podsvícené LED diodami. Samsung se například rozhodl obohatit QLED o technologii zvanou Quantum dot. Dále se vám nabízí OLED, což je obrazovka, která není podsvícená. Oproti QLED se OLED odlišuje v tom, že jednotlivé body vyzařují světlo samy, a tím pádem po vypnutí se docílí absolutní černé barvy. Do oblasti televizorů se pomalu prodírá také microLED, což je technologie, která převzala ty nejlepší vlastnosti od OLED a QLED.

Rozlišení

Dále se zaměřte na rozlišení. Opět zde nastupují na scénu zkratky, a to tentokrát UHD, qHD, HD a 4K. Asi je vám nejbližší 4K, což je termín, jenž úplně zastínil televizory typu UHD (Ultra High Definition). Jestliže jste si doposud mysleli, že 4K a UHD je jedno a to samé, jste na omylu. Ultra High Definition Television (UHDTV, Ultra HDTV, UHDV, respektive ultra vysoké rozlišení) je standard, jenž zahrnuje 4K UHD (2160p) a 8K UHD (4320p). Znamená to tedy, že UHD je standard, zatímco 4K je konkrétní formát.

Ještě se setkáte s pojmy HD a Quad HD. Pravděpodobně víte, že HD má rozlišení 720p, přičemž Quad HD (QHD) je jeho čtyřnásobek. Ať už se tedy díváte na televize LG, Samsung či od jiné značky, nezapomeňte zohlednit výše zmíněné parametry.

Rate this post

Zanechat odpověď