Elektronika

Jaký je rozdíl mezi analogovým a IP kamerovým systémem?

Technologie se rychle vyvíjejí a vynálezy přicházejí rychleji, než si člověk kdy dokázal představit. Vývoj fotoaparátů jde po revoluční cestě, která kdysi stála u zrodu filmové tvorby a kinematografie. V současné době si svět užívá špičkové fotoaparáty a sofistikované objektivy, které mají schopnost přiblížit a zachytit epické snímky na neuvěřitelné vzdálenosti a s výjimečnými vlastnostmi, jako jsou jasnost, barvy, ostrost a kontrast.

Ve světě kamerových systémů se běžně používají dvě hlavní kamery, a to analogové a IP. V následujících řádcích vám prozradíme, jaký kamerový systém zvolit, aby vám vyhovoval po všech stránkách.

IP kamera vs. analogová kamera

Jako IP kamera se označuje každá digitální videokamera, která dokáže odesílat a přijímat data prostřednictvím sítě IP. Používá se pro video dohled a dodává se v různých provedeních a s rozmanitými funkcemi. Některé IP kamery potřebují pro záznam a správu videa podporu síťového videorekordéru (NVR), jiné však fungují i bez NVR, což znamená, že nahrávají přímo na vzdálené anebo lokálních paměťové médium.

Analogové kamery naproti tomu snímají obraz, nahrávají jej a odesílají jako analogový signál po koaxiálním kabelu do digitálního videorekordéru (DVR). Ten pak analogové signály převede na digitální, soubor zkomprimuje a ukládá na pevný disk.

Srovnání IP kamer a analogových kamer

Rozlišení – IP kamery do bytu zachycují kvalitnější obraz ve vyšším rozlišení a mají mnohem širší zorné pole než analogové alternativy. V průběhu let se na trhu objevily analogové kamery s vysokým rozlišením, které tento problém řeší, i tak pokulhávají.

Úložiště – IP kamera ve stejném časovém horizontu spotřebuje až šestkrát více místa na disku než analogová. Závisí to na rozlišení a specifikacích HD kamer.

Výhody IP kamer

 • Jsou vybaveny více senzory v jednom krytu a mohou pokrýt široký úhel záběru.
 • Mají vyšší rozlišení, a tedy vysoce kvalitní obraz.
 • Se zdokonalováním technologií a přibýváním těchto produktů na trhu se IP kamery stávají cenově dostupnějšími.
 • Snadno se instalují, protože není třeba používat kodéry/dekodéry a stačí jeden vodič pro napájení i datové připojení k síťovému přepínači.
 • Podporuje analýzu videa, přičemž IP kamery jsou programovatelné a můžete je použít k detekci kouře, sledování určitých barev, počítání osob, detekci pohybu a spuštění alarmu.
 • Nabízejí lepší zabezpečení, protože video je před přenosem šifrováno.

Nevýhody IP kamer

 • V porovnání s analogovými kamerami je nastavení IP kamer nákladné. Ve srovnání s analogovými protějšky je však lze snadněji přizpůsobit a škálovat.

Výhody analogových kamer

 • Ve srovnání s IP kamerami jsou výrazně levnější, zejména pokud potřebujete nainstalovat několik kamer.
 • Analogové kamery se snadno používají bez nutnosti učení.
 • Na trhu jsou i modely s vysokým rozlišením (HD), které mají výrazně lepší kvalitu obrazu a videa.

Nevýhody analogových kamer

 • Analogové bezpečnostní kamery nejsou ideální pro oblasti s velkým množstvím pohybu kvůli nízké snímkové frekvenci a kvalitě obrazu.
 • Pokrývají méně prostoru, proto budete pro daný projekt potřebovat více analogových kamer než IP kamer.
 • Postrádají technologii šifrování dat, a tím pádem jsou snímky a videa náchylné k digitálním útočníkům.

Jestliže si chcete koupit některou z těchto kamer, nebo je ve vašem hledáčku AHD kamera či bezdrátová kamera, podívejte se do nabídky e-shopu Kamerydomu.cz.

Rate this post

Zanechat odpověď