Elektronika

Na co si dát pozor při výběru osvětlení do domácnosti?

Volba vhodných žárovek, LED pásek pokojových lampiček a dalších druhů osvětlení v domácnosti hraje významnou roli. A to samozřejmě nejen z hlediska efektu, ale i našeho zdraví. Pokud doma v jednotlivých místnostech používáte nepatřičné žárovky, může to mít vliv na zhoršení zraku, ale i na zvýšené únavě.

V první řadě je na místě si říci, že ne v každé místnosti je vhodné použít stejný typ osvětlení. Tak například v kuchyni potřebujete mít silnější světlo, abyste dobře viděli na práci při přípravě pokrmů. Naopak v ložnici není nutná tak velká intenzita.

Intenzita

Roli při výběru hraje také barva. Klasické LED osvětlení má charakteristický bílý odstín. A protože je pocitově neutrální, hodí se právě třeba do prostoru kuchyně, ale i koupelny či pracovny. Do míst, která slouží především k odpočinku, je vhodnější zvolit spíše teplejší odstíny bílé a žluté. Typicky se jedná o dětské a obývací pokoje či ložnice. Teplost barev poznáte dle hodnoty, jež se udává v Kelvinech. Chladnější bílá barva má hodnoty nejvyšší.

Bezpečnost

Samo o sobě je potřeba zvážit, jaký typ osvětlení zvolíte. LED žárovky se jistě dají označit za bezpečné osvětlení. Při dotyku se o ně nespálíte. Zjistěte si více údajů o bezpečnosti osvětlení na http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/fotobiologicka-bezpecnost-svetelnych-zdroju.

Výdrž

Kromě toho ale vydrží mnohem delší dobu nežli klasické typy žárovek, běžně se u nich životnost pohybuje přes 50.000 hodin. Takže jsou nejen bezpečné, ale i praktické. Sice vás vyjdou dráž při nákupu, ale tím, že je zdaleka nemusíte tak často měnit, jejich pořízení se vám v konečném důsledku vyplatí.

Varianty

Určitě není na škodu do domácnosti pořídit osvětlení také dle tvarů a modelů. Tak například ke kuchyňské lince je vhodné namísto běžné žárovky a lustru instalovat spíše zářivku, která lépe prosvítí okolí pracovního místa. Další možností jsou třeba LED pásky, které navíc působí velmi efektně a hodí se do moderních domácností. O výhodách LED osvětlení se dozvíte více na http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/vyhody-led-osvetleni.

Rate this post

Zanechat odpověď