Jak funguje 3D tisk?
3D tisk je moderní technologie, která se každým rokem více zdokonaluje, nejen, že se tisknou 3D objekty z různých materiálů jako je hlavně plast, někdy i kov, ale také se diskutuje o 3D tisku z živých tkání, což by byl obrovský převrat v medicíně. 3D tisk je umožněn 3D tiskárnami, která fungují na základě různých technik, nejčastěji je to technika FDM (Fused Deposition Modeling), kdy dochází k tisku jednotlivých vrstev předmětu pomocí filament, která se do sebe postupně zatavují. Je to opravdu jednoduché, 3D tiskárna se nastaví na základě 3D modelu, který vytvoříte v určitém softwaru, pokud nejste znalci, stačí si nějaký 3D model vybrat z online knihovny pro 3D tisk. Také hodně e-shopů nabízí sestrojení modelu podle technického výkresu nebo jen Vašich představ. Podle modelu jsou tiskárně přiděleny určité pokyny pro pohyb tiskových hlav a podobně. Klasické 3D tiskárny pracují většinou s plastovými materiály jako je ABS, ASA, PLA, FLEXI, NYLON či PET-G.
Co vše lze 3D tiskárnou vytisknout?
3D tisk zasahuje do spousty oborů, jako je strojírenství, automobilový a letecký průmysl, v elektronickém průmyslu se používá např. na výrobu různých konektorů, tlačítek, transformátorů, spojů atd. V lékařství poslouží na výrobu různých protéz. Také se využívá na různé reklamní produkty, školní pomůcky, dětské hračky, šperky a jiné. Dále se využívá např. v architektuře pro tisk zmenšených budov. Pokud Vám však nestačí budova zmenšená, dnes již existují 3D tiskárny, které dokáží vytisknout i reálné budovy. Tyto tiskárny dosahují několika metrů a tvoří hlavně nosné konstrukce, které se dále upravují. Materiálem takového 3D tisku je cementová směs s příměsí recyklované sutě a skelných vláken.
Druhy 3D tiskáren a jejich ceny
3D tiskárny se mohou lišit svou technikou tisku, mohou být buď nejrozšířenější FDM nebo pak stereolitografické.
FDM je metoda natavování jednotlivých vrstev plastu na sebe, vytištěné předměty mohou mít viditelné vrstvy a kvalita tisku se liší u každé tiskárny. Známé modely těchto tiskáren jsou např. RepRap Prusa i3, Makerbot replikátor, Ultimaker 3. Ceny takových tiskáren se pohybují od několika tisíc korun po desítky tisíc korun. Levnou tiskárnu z Číny seženete již za cca 3 000 Kč, doporučujeme ale investovat alespoň 10 000 Kč, profesionální tiskárny jsou pak za okolo 100 000 Kč.
Stereolitografie je metoda, kdy je polymer (pryskyřice) vytvrzuje za účinku určitého záření, nejčastěji UV záření. Objekt je zase vytvářen po vrstvách. Vytištěné předměty touto technikou jsou hladší a kvalitnější, tisk je dokonce rychlejší než u předchozí metody, ale to se také projeví u částky za koupi 3D tiskárny, která se pohybuje od 80 tisíc korun po stovky tisíc korun. Zástupci těchto tiskáren jsou např. 3D systems ProJet 1200, XYZ Nobel 1.0.
Kolik stojí si nechat vytisknout výrobek u firmy na 3D tiskárně?
Ceny za 3D tisk na zakázku se odvíjí nejčastěji od doby trvání 3D tisku, ta záleží na tiskárně, použítém materiálu, velikosti předmětu, barvě atd. Např. ve firmě 3d-tiskni.cz se ceny pohybují již od cca 70 Kč na hodinu a vždy Vám zakázku nacení dopředu.
Zanechat odpověď