Mobilní telefony

Pečujte o svůj telefon, aby vám vydržel co nejdéle

Elektroodpad začíná být problém celého světa. Možná, že u nás v Plzeňském kraji, ještě nevidíme tyto dopady, ale v některých asijských zemích už začínají být staré, rozbité, použité přístroje velkým problémem pro místní obyvatele i přírodu.

Někteří výrobci telefonů se postupně snaží zmírnit svou ekologickou stopu. Jde to však stále pomalu. Problémem je, že ne pro všechny výrobce je to důležité téma. Proto je to i na nás, spotřebitelích, aby elektroodpadu, který se podstatně zvýšil za relativně krátkou dobu používání chytrých telefonů, tabletů či chytrých hodinek, bylo co nejméně.

Pečlivě vybírejte, jaký chytrý přístroj koupíte

Pod vlivem všudypřítomné reklamy, ba dokonce samotných telefonních operátorů, máme pocit, že si můžeme dnes pořídit chytrý telefon každou chvíli a za málo peněz. Při koupi nového přístroje si však prověřte, jak je přístroj kvalitní, zda je možné jej v případě nehody opravit, jak dlouho asi vydrží, zda je možné jej recyklovat a jak dlouho bude jeho operační systém aktuální. Super levné chytré telefony jsou sice lákavé, ale jsou to právě ony, které vydrží funkční sotva dva roky.

Zdroj: Pexels.com

Telefon by vám měl vydržet alespoň 4 roky

Při výběru přístroje myslete na to, že by vám měl vydržet co nejdéle, To se, bohužel, často neděje a Češi mění přístroje celkem často. Jak už bylo zmíněno výše, k tomuto cíli vás posune kvalitní přístroj, ale je také důležité ho chránit, abyste se vyvarovali zbytečných oprav či předčasné výměny.

Zdroj: Unsplash.com

Obal na chytré telefony je tak důležitým příslušenstvím. Stejně tak můžete zvolit také tvrzené sklo, případně fólii na displej, který se nejčastěji rozbije nebo poškrábe. Vybrat si kryty můžete podle vlastních preferencí, estetického cítění i specifického modelu. Určitě kupujte kryt přímo na váš model, žádné univerzální. Na internetu seženete i moderní a funkční kryty na starší, oblíbené kusy, jako je třeba obal na iPhone 7 či 8. V dnešní době můžete také vybírat kryty vyrobené z ekologických materiálů.

Starý přístroj nevyhazujte do koše

Starý smartphone, tablet nebo chytré hodinky a další drobná elektronika v žádném případě nepatří do běžného odpadu. S elektroodpadem je třeba zacházet opatrně a dát ho tam, kam opravdu patří. Než se starého přístroj ale zbavíte, ověřte si, zda by ještě někomu ve vašem okolí neudělal radost. Právě starší kvalitnější značky jsou ještě funkční a zcela například postačují jako první telefon pro dítě. Na telefonování, posílání zpráv či sledování internetu postačí.

Pokud už je telefon nepoužitelný, informujte se, kam a jak ho vyhodit, aby bylo možné ho zrecyklovat. Pomôže vám například existující seznam adres, kde jsou umístěné sběrné nádoby na drobný elektroodpad.

Úvodní foto: Unsplash.com

Rate this post

Zanechat odpověď