Mobilní telefony

Virtuální realita aneb Život online

Den bez připojení k internetu nebo dokonce mobilního telefonu si už ani nedokážeme představit. S příchodem smartphonů se závislost na virtuálním světě ještě zhoršila a my kontrolujeme mailovou schránku a všemožné účty na sociálních sítích několikrát denně, zda nám někdo nenapsal zprávu nebo nedal „lajk“ k fotce. Pokud však nejsme online prakticky pořád, to je ta horší možnost. Můžeme závislost na internetu omezit nebo jdeme pouze s dobou a musíme se smířit s tím, že jiné to nebude? A jak přes nástrahami internetu chránit naše děti?

Nevinný mobil

Tablety nebo dotykové telefony běžně ovládají už třeba tříleté děti, ne-li mladší. Dítě je zabaveno blikajícím displejem a rodiče mají chvíli klidu. Pokud nemají vlastní mobil už ve školce, je velice pravděpodobné, že ho dostanou s příchodem do první třídy. Výmluvy typu „ať může zavolat, kdyby se něco stalo“ nebo „vždyť ho mají všichni, jen by se mu posmívali“ jen maskují neuváženost Vašeho jednání. Takové malé dítě mobilní telefon nepotřebuje, a pokud by se opravdu něco stalo, učitelka nebo vychovatelka z družiny by Vám určitě dala vědět.

Pokud je to opravdu nezbytné, omezte funkce mobilu jen na volání a psaní zpráv, tudíž bez přístupu k internetu. O přestávkách nebo po příchodu domů by se dítě věnovalo učení nebo hře s kamarády místo monotónního surfování po často nevhodných stránkách. Než aby děti trávily čas venku, píší si přes počítač nebo mobil s kamarádem, který bydlí v bytě hned vedle Vás. Zahrávají si nejen se změnou životního stylu a hrozbou tloušťky, kvůli absenci pohybu, ale také se závislostí na internetu. A pokud jdou děti přece jen ven, většinu času stráví spolu, přesto zvlášť – každý na svém mobilním telefonu.

Není to ale zdaleka problém pouze dětí, nejvíce závislých je mezi dospělými ve věku od 16 do 29 let. Často jsou k vidění páry či skupinky lidí v restauraci, kdy spolu vůbec nemluví, jen surfují po internetu. V tom lepším případě si jídlo vyfotí, ihned sdílí na sociální síti a po zbytek večera kontrolují, zda jim někdo fotku „nelajknul“.  Moderní aplikace navíc umožňují spojit chytrý telefon například s pračkou či pomoci Vašim dětem při skládání dřevěné stavebnice.

Aby si nepřestávaly „klasicky“ hrát, mobil je pochválí, pokud složí správně určitý díl a tím je povzbuzuje v pokračování. Otázka je, zda je to vůbec nějaké řešení a jestli by si klasicky nehrály i bez mobilu.

Nebezpečí na internetu

Internet není zdaleka tak nevinný, jak se domníváte. Nejen, že nikdy nemůžete tušit, co si Vaše dítě prohlíží, internet je plný násilí, vulgarit a sexu, ale může jej oslovit a zlákat člověk, který se pouze vydává za jeho vrstevníka. Facebook by malé děti vůbec neměly mít a pokud si ho přesto zřídily, upozorněte je na to, že je nesmysl přidávat si neznámé lidi mezi přátele jen proto, aby jich měly co nejvíc. A už vůbec by nikde na internetu neměly zveřejňovat osobní údaje jako jsou adresa, telefon nebo škola, kterou navštěvuje. Měly by se taky vyvarovat sdělování takových zdánlivě nevinných informací jako je program na víkend, kdy rodiče nebudou doma nebo kam si dítě chodí nejčastěji hrát. To by případnému pedofilovi jenom nahrály do karet. Vždy byste tedy měly (zvláště pak u malých dětí) určit přesnou dobu, kterou mohou na počítači strávit a kontrolovat jaké stránky navštěvují. Kapitola sama o sobě je kyberšikana, kdy dítě ostatní pod různými přezdívkami sprostě uráží, pomlouvají, nadávají mu nebo mu dokonce vyhrožují. Dítě se propadá do depresivních stavů, které můžou v krajním případě vyústit až v sebevraždu.

Závislost v číslech

Až 75% dětí ve věku od 9 do 16 let používá internet každý den, přes 70% z nich má profil na sociální síti, necelých 30% se na internetu setkalo s pornografií a asi 40% byly kontaktovány člověkem, které poznaly ve virtuálním světě.

Jak situaci řešit?

Je zcela možné, že je Vaše dítě počítačově zdatnější než Vy, ale Vy můžete sledovat historii navštívených stránek, omezit přístup na některé z nich, použít rodičovský zámek nebo třeba blokovat nedovolený obsah.

Nic neumím, budu youtuber!

Dnešní děti při otázce čím by chtěli být, často odpovídají, že budou youtubeři. Mezi jejich idoly se řadí teenageři se suchým trapným humorem, kteří nejdou pro sprosté slovo daleko. Děti tak získávají dojem, že být slavný a bohatý je něco snadno dosažitelného, aniž by se musely snažit.

5/5 - (1 vote)

Zanechat odpověď