Nezařazené

Výkup kovů: vše, co jste chtěli vědět

Železo a barevné kovy nemají na skládkách co dělat. Stejně jako si postupně zvykáme na třídění plastů a skla, mělo by být třídění kovů samozřejmostí. Proto se také rozrůstá síť sběren kovu a papíru, takže odvoz tohoto typu odpadu už nepředstavuje žádnou větší komplikaci.

Proč kovy recyklovat?

Odpověď je zřejmá. Recyklace kovů je prospěšná z ekologického i ekonomického hlediska. Recyklace kovů totiž umožňuje jejich maximálně efektivní zpracování, navíc s nižšími energetickými nároky, a tedy i menším dopadem na životní prostředí. Opomenout však nelze ani významný finanční aspekt, neboť odměnou za sběr a třídění železa a dalších kovů je také finanční kompenzace. Z tohoto důvodu však byly sběrny vládním nařízením donuceny provádět pouze bezhotovostní platby při výkupu kovů, aby se předešlo krádežím, které se kvůli vysoké výkupní ceně před zavedením tohoto opatření v roce 2015 rozmohly.

Jak kovy třídit?

Z časového i ekonomického hlediska je vhodné kovy skladovat a do sběrny je odvézt až ve chvíli, kdy celkové množství stojí za pozornost. Dále je třeba mít na paměti, že sběrny nemusí vykupovat veškeré kovy. Zejména znečištěné plechovky, víčka od sklenic a podobně nemá cenu sbírat a ve sběrně se je snažit prodat.

Jaké jsou výkupní ceny kovů?

Pravdou je, že výkupní ceny železa a barevných kovů se poměrně rychle mění v závislosti na cenách, které stanovují hutě a slévárny. Aktuální ceník železa lze však získat kontaktováním vybrané sběrny. Pro barevné kovy ceník rovněž podléhá častým změnám, takže i zde je nejlepším řešením zjistit aktuální cenu přímo ve sběrně. Dlouholeté služby v tomto sektoru poskytuje například společnost TSR Czech Republic, s. r. o., která disponuje širokou sítí poboček po celém území České republiky. Třídění a recyklace kovů a papíru je tak čím dál snazší.


Rate this post

Zanechat odpověď