Počítače

4 + 3 věcí, které je dobré vzít v potaz při výběru tiskárny

A ani jednou z nich není cena! Autor tohoto článku již vlastnil více než 10 tiskáren a několikrát se přesvědčil, že cena samotné tiskárny (v rámci určité cenové relace) není podstatná.

Za mnohem důležitější věci považuji…

1.      Dostupnost náplní

Špatná dostupnost náplní může být dána hned několika faktory:

  • stářím modelu tiskárny (čím starší, tím hůře se náplně shání)
  • značkou / prodejností daného modelu tiskárny (v případě, že se některého modelu tiskárny neprodá dost kusů a následná poptávka po náplních není vysoká, prodejci jednoduše nebudou tyto náplně držet na skladě)
  • oficiální distribucí vrámci ČR (z Francie dovezená a následně prodaná tiskárna představuje riziko toho, že v ČR náplně neseženete vůbec, nebo obtížně)

Čím méně prodejců nabízí náplně do konkrétní tiskárny, tím vyšší marži a následně i cenu lze očekávat.

Dostupnost náplní si ověřte na internetu, kde můžete hledat buď konkrétní výrobní číslo dané náplně, případně dotaz typu „Epson Workforce WF-5620 náplně“ apod.

2.      Servisní síť

Má poslední tiskárna mi sloužila přesně 14 měsíců (2 měsíce po konci jednoleté záruky, na kterou mám jako podnikatel nárok). Výrobce této tiskárny měl v České republice nasmlouvanou pouze jednu společnost jako autorizovaný servis, přičemž tato společnost neměla příliš kontaktních míst. Pokud si tedy se servisem nechcete posílat tiskárnu přes přepravce typu PPL, DPD apod., nezbývá než se vydat několik desítek kilometrů za servisním technikem. Ovšem, pokud servis zajišťuje jediná společnost, nelze očekávat výhodnou pozici ve vyjednávání o ceně. V mém případě by se oprava tiskárny rovnala nákupní ceně…

Nespoléhejte na známost značky výrobce tiskáren a to, že reklamaci uplatníte u „překupníka“, ten vás totiž pravděpodobně rovnou odkáže na servisního technika. Zjistěte si na internetu dostupnost servisní sítě pro konkrétní model tiskárny (ano, může se stát, že konkrétní společnost v rámci servisní sítě opravuje pouze tiskárny určité řady).

3.      Spokojenost ostatních majitelů

Určitě doporučuji prostudovat si reference ostatních majitelů konkrétních modelů tiskáren. Ovšem pozor! Hledejte reference majitelů, kteří tiskárnu mají delší dobu. Nový stroj bude pravděpodobně fungovat bez problémů, neduhy se dostavují až po několika měsících. Zároveň hledejte reference uživatelů, kteří tiskárnu využívají ke stejnému účelu jako plánujete vy (např. tisk fotografií, tisk vícero uživatelů v síti apod.).

4.      Technické parametry

Oddělené barevné náplně vs. multipack

Levné inkoustové tiskárny často pracují s tzv. multipacky, kdy jsou všechny barvy (kromě černé) řešeny v rámci jedné náplně. V okamžiku, kdy vám dojde jedna barva, musíte koupit celý multipack, jehož cena je vyšší než cena jedné konkrétní barvy u tiskáren, které mají oddělené barevné náplně.

Informaci o tom, jak tiskárna pracuje s barevnými náplněmi, najdete v technické specifikaci tiskárny (často k dispozici v detailu produktu dané tiskárny na specializovaných e-shopech), případně se můžete podívat na web některého z prodejců náplní do tiskáren a tam si najít barevnou náplň do konkrétní tiskárny.

Velikost náplní

V případě, že budete tisknout řádově stovky stránek měsíčně, je vhodné zvážit koupi tiskárny s objemnějšími náplněmi. V opačném případě riskujete, že budete každý měsíc kupovat nové náplně. S koupí náplní je často spojen poplatek za dopravu, případně musíte obětovat čas strávený návštěvnou prodejny s výpočetní technikou.

Cena tisku

Rozdíly v ceně tisku mezi tiskárnami v rámci jedné cenové relace (např. 1 000 Kč – 3 000 Kč) mohou činit i více než 50 haléřů/stránka, přičemž automaticky neplatí, že čím dražší tiskárna, tím levnější tisk. Náklady na tisk si snadno spočítáte tak, že vydělíte cenu náplně výtěžností (počet stránek o formátu A4 při 5% pokrytí). Tuto informaci najdete na obalu náplně či v popisku náplně na specializovaném e-shopu.

Alternativní náplně

Na závěr bych ještě rád zmínil možnost použití alternativních náplní, jež nabízí nižší náklady na tisk. Při výběru tiskárny je tak vhodné zjistit si i dostupnost neoriginálních náplní, jejich objem a cenu tisku při použití těchto náplní.  Zde doporučuji jít zlatou střední cestou a zvolit alternativní náplně renomovaného prodejce. Tyto náplně jsou nepatrně dražší v porovnání s „no-name“ neoriginálními náplněmi, nabízí však vlastnosti srovnatelné s originálními náplněmi, viz infografika portálu Tisknulevne.cz přiložená níže.

Rate this post

Zanechat odpověď