Počítače

Bez čárových kódů se dnes žádný obchod neobejde

Možná víte o nějaké samoobsluze, kde ještě mají na jednotlivých výrobcích nalepené štítky s cenou a do pokladny ji zadávají ručně. Tenhle proces se ale vyplatí pouze v opravdu malých obchodech, a kolikrát už ani tam ne. Ceny systémů s čárovými kódy nejsou vysoké, přitom tato řešení významně urychlí naskladnění, prodej i inventuru.

Čárové kódy nejsou žádným novým výmyslem 21. století. Poprvé se objevily už na obalu žvýkaček Wrigley’s v roce 1974 a dnes se s nimi setkáte téměř na každém výrobku. Vždyť i vy si do telefonu můžete stáhnout aplikaci, která vám podle čárového kódu zjistí, kde se daný produkt prodává nebo kolik stojí. Kódy jsou velmi užitečnou vychytávkou, kterou spíš než spotřebitelé ocení pracovníci firem ve skladu i ve výrobě.

Čárové kódy se liší

V praxi se setkáte s několika typy čárových kódů. Na výrobcích se nejčastěji uvádí tzv. EAN kód (European Article Number), kde první tři čísla znamenají zemi (ČR má 859), další čtyři jsou výrobce, pět výrobek a poslední je kontrolní číslice. Pak existují také SSCC paletové kódy, tzv. codabar (ty jsou volně použitelné), Code 39, Code 128 nebo tolik populární 2D kódy, jejichž nejlepším příkladem je QR kód.

Účel všech těchto kódů je ovšem jediný: usnadnit lidem práci. Místo hledání konkrétního výrobku či ručního vypisování stačí načíst kód a je hotovo. Ptáte se, jak se kód na výrobku vezme? Při naskladnění jej vygenerujete a vytisknete – třeba na lepící papír, aby bylo jeho připevnění na výrobek co nejsnazší.

Zavedení čárových kódů je jednoduché

Potřebujete pouze tři věci: čtečku čárových kódů, tiskárnu na etikety a také software pro práci s čárovými kódy.

Čtečky čárových kódů mohou být ruční, nebo stolní. Některé k funkčnosti potřebují připojení k internetu, jiné to zvládnou i bez něj. Hlavním parametrem při výběru by mělo být to, jaké kódy daná čtečka zvládne přečíst.

Co se týče tiskáren, postačí jakákoliv malá, co zvládne tisk štítků. A software? Ten dostanete obvykle spolu s čtečkou. Obraťte se na firmu AMI Plus, která je dodavatelem těchto řešení a pomůže vám nasadit čárové kódy i do vašeho obchodu či skladu. Více informací najdete na www.amiplus.sk.

5/5 - (1 vote)

Zanechat odpověď