Elektronika

Fujitsu a Finder: Těmto výrobcům relé se opravdu daří

Jména firem Fujitsu a Finder zná každý, kdo se pohybuje v oblasti elektroniky. Oba tito výrobci patří mezi významné dodavatele elektronických součástek a oba také neustále přichází s novými trendy. I jejich výrobky najdete v sortimentu polské firmy TME, která působí rovněž u nás v ČR.

Elektromagnetické relé je velmi starou součástkou. Už dávno se používalo jako spínač a tomuto účelu slouží dodnes. Existuje i modernější elektronická varianta spínače, ale starý dobrý mechanický přístup má také své výhody. Kromě toho se relé používají i pro hlídání napěťové úrovně, sledování stavu fází nebo spínání kontaktů v závislosti na nastaveném čase.

Relé je spousta a jejich výrobců také

Jelikož jde o široce používané součástky, není divu, že existuje mnoho firem, které je vyrábí. Jen v sortimentu polského prodejce TME jich najdete relé od téměř dvacítky výrobců. Mají různou pracovní teplotu, spínané napětí, odpor cívky, zatížitelnost kontaktů a další charakteristiky.

Mezi všemi výrobci ovšem bezpochyby vynikají dva. Jméno obou dvou začíná na F.

Fujitsu pro automobilový průmysl i fotovoltaické solární elektrárny

Řečtí bohové sídlí na hoře Olymp, ti japonští na hoře Fuji. Název Fujitsu tedy rozhodně není žádnou náhodou. Vyrábějí především relé s cívkami na stejnosměrný proud. Ve velkém se také věnují vývoji rele, jež umí spínat velké stejnosměrné proudy – ty se hodí například do fotovoltaických solárních elektráren.

Dále Fujitsu exceluje v automobilovém průmyslu (ano, i tady se používá stejnosměrný proud). Relé se využívají pro elektrické ovládání zámků, oken, sedadel či stěračů. Loni se firmě povedlo slisovat všechny zkušenosti i preciznost do pouze 15mm automobilového relé.

Finder s mobilní aplikací a inovacemi

Italský výrobce byl před pěti lety jedním z prvních, kdo umožňoval naprogramovat časové relé přes mobilní aplikaci. Stačil vám telefon s Androidem, podporou NFC a mobilní aplikace Finder Toolbox.

Loni se firmě Finder podařilo najít lepší řešení relé sérií 44.52 a 44.62. Klasická relé o rozměrech 29×25×12,5 mm vyrábí téměř každá firma. Jsou oblíbená, pravděpodobně i proto, že mají průhledná pouzdra, a tak je vidět dovnitř. Série 44 ovšem obsahovala pouze verze 6A a 10A s cívkou pro stejnosměrné napětí a 2 přepínacími kontakty. Nově představená série 40.62 tyto problémy vyřešila.

Nakupte nejen relé Fujitsu a Finder u TME

Relé značek Fujitsu, Finder a mnoha dalších nakoupíte například v e-shopu TME.eu. Jde o e-shop společnosti Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., která sídlí v Lodži a pobočky má po celém světě. Jde o opravdu velkou společnost, denně pošle 5 000 balíků. Kromě relé prodává i další elektronické součástky, ventilátory, krabičky na elektroniku apod. Sortiment je bohatý, čítá kolem 300 000 položek.

Rate this post

Zanechat odpověď