Elektronika

RC modely už dávno nejsou jen hračkami pro děti

Modely letadélek a helikoptér na dálkové ovládání byly vždy velkým lákadlem pro každého malého kluka. Kromě nich se touto zábavou zabývali už jen nadšenci z oblasti modelářství, na které ale mnozí sousedé hleděli spíše skrz prsty. Díky rozvoji RC modelů ale došlo k výrazné změně. Zejména s příchodem dronů.

RC letadla v minulosti a dnes

Klasické RC modely letadel toho uměly celkem málo a hlavně ještě v relativně nedávné době byly poměrně drahou záležitostí. Většinou si je tak modeláři vyráběli svépomocí, což mělo své kouzlo, neboť každý kousek byl ve své podstatě originálem.

Dnes už se ale v běžných kamenných a mnoha internetových obchodech dají zakoupit velmi kvalitní RC modely letadel a vrtulníků za daleko příznivější ceny, řádově od jednotek tisíců korun. Jedná se stále hlavně o hračky pro děti, s nimiž si ale rádi hrají i dospělí, kteří mají blízko k oblasti modelářství.

Drony – hit posledních let, který si může dovolit každý

Samostatnou kapitolu pak začaly utvářet drony. Původně si pod tímto pojmem většina z nás představila zařízení, která sloužila zejména pro vojenské účely. Dnes už jsou ale k mání pro každého.

A jde nejen o pouhou hračku, jakou jsou RC modely letadel a helikoptér. Drony s kamerou totiž můžete využít k tvorbě neskutečně nádherných a ojedinělých fotografií a videí, které byste dříve jen těžko udělali. Záběry z ptačí perspektivy přinášejí nové úhly pohledu třeba na okolí vašeho domova, s pomocí dronu si taktéž můžete udělat originální videa z dovolené či třeba nějaké společenské akce. Zde je ale nutné upozornit na to, že se létání s drony řídí určitými pravidly, o nichž se více informací dozvíte na dalších řádcích tohoto článku.

Na kolik vás pořízení dronu s kamerou vyjde?

Při výběru dronu máte bohaté možnosti. Nejlevnější varianty dnes stojí už kolem 2 tisíc korun, za kvalitní, téměř profesionální modely lze pak dát desítky tisíc korun. Záleží i na tom, zda je model určený pouze do interiéru, případně s ním lze létat také ve volné přírodě, kde je nutné počítat s větrem i dalšími klimatickými jevy.

Důležitou součástí je právě kamera. Aby záznamy obrazu byly dostatečně kvalitní, je potřeba zvolit dron s výkonnou kamerou. U zařízení nesmí chybět stabilizátor kamery, tedy takzvaný gimbal. Ten zajistí, že se obraz během letu dronu nebude třást.

Základní pravidla pro používání dronů

Každý z vás, kdo si pořídí dron s kamerou pro exteriérové využití, si musí být vědom toho, že létání s ním má určitá striktní omezení. Mají za cíl chránit soukromí druhých osob a také bezpečnost. Proto platí například pravidlo, že s dronem nesmíte létat v bezprostředním okolí letiště a ve výšce nad 300 metrů nad zemským povrchem. Dále byste dron neměli používat pro natáčení osob, které s tím nesouhlasí, můžete se tím dostat do střetu se zákonem. Samozřejmostí je rovněž zákaz létání nad vojenským prostorem a všude tam, kde to zakazují právní předpisy dané země. Zařízení se rovněž nesmí používat v nočních hodinách, respektive od západu do východu slunce.

Drony jsou dnes stále více zneužívaným zařízením. Proto se před jejich používáním vždy informujte o tom, jaká pro jejich létání platí aktuální pravidla.

RC auta na dálkové ovládání

RC modelů je samozřejmě mnohem více, nejde jen o drony a letadla. Zejména mezi dětmi a fanoušky do modelářství jsou stále populární RC modely aut na dálkové ovládání, s nimiž se můžete vydovádět na závodní dráze, doma, ale i v běžném terénu, třeba na louce. Modely se opět prodávají v širokých cenových relacích, nejlevnější lze pořídit už cca od 1.500 Kč, nejdražší varianty vás pak vyjdou i na 20.000 Kč a více. Bohatou nabídku RC modelů a dronů najdete na webu peckamodel.cz.

Rate this post

Zanechat odpověď