Elektronika

Proč se prosazují LED reflektory na úkor halogenů?

Modernější nástupci halogenů

Reflektory se používají tam, kde je zapotřebí přímé a silné světlo. Tuto úlohu donedávna plnily halogenové reflektory, ale nyní jsou nahrazovány mladšími LED sourozenci. Ti nabízejí větší úspornost, delší životnost a stále vyšší výkonnost. Také jsou chladným zdrojem světla, takže jsou bezpečnější a snáze se s nimi manipuluje. Nelze opomenout ani odolnost LED proti teplotním výkyvům či otřesům.1838

Obrovské možnosti použití

LED reflektory nalézají své uplatnění mj. ve fotostudiích, showroomech, při nasvícení expozic a památek, sportovních či reklamních ploch, pracovních prostor a strojů, parkovišť, terminálů a zahrad.

Jejich barva světla je bílá v rozličných odstínech a nebo různá barevná. Bílé světlo se pohybuje od teplého odstínu (nažloutlého) přes čistě bílou po studený odstín (namodralý). Nejvěrnější vnímání barev umožňuje čistě bílé světlo. Zvláštní kapitolou jsou RGB reflektory (red, green, blue).  RGB LED reflektory produkují světlo červené, zelené, modré a dalších barev vznikajících míšením složek základní trojice. Hodí se pro okrasné nasvícení.

LED reflektory mohou být stmívatelné. Výhoda stmívatelných svítidel tkví mj. v možnosti víc šetřit. Existují i reflektory s pohybovým čidlem. Protože pohybové čidlo zajišťuje rozsvěcení po zaznamenání pohybu, hodí se do průchozích prostor, kde snižuje provozní náklady.

Existují LED reflektory pro napětí 230 V či 12/24V.  Některé se připevňují (šroubem např. do stěny), jiné přenášejí. Relativně variabilní jsou lištové reflektory vhodné např. do prodejen. Větší manipulaci se světlem však umožňují přenosné reflektory se stojanem.

LED reflektory slouží jako zdroj světla, které je výkonné a úsporné zároveň. Zvolte si tuto jedinečnou kombinaci i vy!

Rate this post

Zanechat odpověď