Elektronika

LED žárovky jsou krokem vpřed

Vynález žárovky byl pro lidstvo konce 19. století stejně důležitý a zásadní, jako o několik staletí dříve vynález knihtisku, nebo pro naši generaci počítače a internet. Dnes už si bez umělého osvětlení život nedokáže představit snad nikdo. O více jak sto let později je však vynález Thomase Alvy Edisona již zastaralý a klasickým žárovkám pomalu odzvonilo. V průmyslových budovách, ale postupně i v domácnostech je nahradily mnohem sofistikovanější LED žárovky.

LED žárovky

LED technologie jde postupně kupředu a představuje budoucnost osvětlení. LED žárovky mají vyšší životnost, takže snesou i ne příliš opatrné zacházení. Hlavním důvodem jejich oblíbenosti je ovšem to, že spotřebovávají mnohonásobně méně energie než klasické žárovky. Ty se totiž kromě svícení i zahřívají. Proto jsou LED žárovky vhodné do prostor, kde je potřeba svítit denně i několik hodin. Pro tyto účely se osvědčily především LED reflektory, které se používají k osvětlení velkých ploch průmyslových budov či parkovišť. K osvětlení úzkých či špatně přístupných míst jsou naopak využívány úzké LED pásky nebo takzvané SMD led čipy.

Jak vybrat LED žárovku?

Pokud jste o LED žárovkách slyšeli nyní poprvé a tato technologie je pro vás zcela nová, zřejmě si nebudete vědět rady kde koupit LED žárovky a podle čeho je vybrat?

Klasické žárovky jste jednoduše vybrali pomocí wattů, tedy poměr výkon/spotřeba. Při výběru LED žárovek není spotřeba až tak podstatná, protože jakákoliv LED žárovka má spotřebu o 80-90 % nižší než ta klasická. U LEDek musíte koukat především na světelný tok, který se udává v lumenech (lm). Toto označení informuje o tom, jak moc bude žárovka svítit. Je sice pravda, že za LED žárovku zaplatíte v obchodě více než za tu klasickou, když si ale připočtete všechny náklady, tedy životnost a provozní náklady, vychází z toho mnohem lépe LED žárovka.

5/5 - (1 vote)

Zanechat odpověď