Elektronika

Pořiďte si moderní tiskárnu s 3D tiskem do práce i domů

Moderní technologie se řítí neustále kupředu. Skvělým příkladem jsou i nové 3D tiskárny, které mají schopnost vytvořit trojrozměrný objekt podle zadání. Stačí k tomu jen vhodný materiál a ta správná technologie. Pro mnohé to může být až neuvěřitelné, že je možné nechat vytisknout téměř jakýkoliv návrh jako trojrozměrný předmět. Přitom tento aditivní proces úspěšně používají na mnohých školách, ve výzkumných ústavech a stále častěji už i v domácnostech. K čemu je takový 3D tisk dobrý?

3D tiskárny fungují na principu vrstvení

Při tisku s pomocí 3D tiskárny se nanáší vrstvu po vrstvě původní digitální předloha, ze které vzniká fyzický model. Tyto vrstvy obsahují často různý materiál. Může to být plast, tekutý kov i keramika. Postupně však během technologického vývoje vznikají další materiály, které lze použít. K čemu je to dobré? Tímto způsobem se dají vyrobit součástky či náhradní díly do různých přístrojů. Uplatnění našla 3D tiskárna také v módě a v designu.

K čemu je 3D tisk vlastně dobrý?

Není pochyb o tom, že 3D tiskárna dokáže úžasné věci. Jedinými nevýhodami jsou zatím cena speciální tiskárny a také materiál. Právě z tohoto důvodu se zatím užívá moderní tiskárna s trojrozměrným tiskem jenom ve firmách a výrobnách, kde se investice postupem času vrací. Zatím nejrozšířenější formou 3D tisku je technologie FDM. Při ní se vrství natavený plast, který umožňuje i tisk tvarově složitých objektů. Rychlejší tisk zajišťuje technologie MJF a hodí se pro vytvoření více kusů naráz.

Vyberte si osobní 3D tiskárnu pečlivě

Historie 3D tiskáren se začala psát teprve nedávno, ale za dobu své existence už udělala celou řadu pokroků a její rozšíření mezi lidi je až neuvěřitelně rychlé. Pokud i vy toužíte tento zázrak vyzkoušet, můžete navštívit centrum pro 3D tisk nebo si pořídit tiskárnu domů. Druhá možnost je samozřejmě dražší, a je proto důležité při výběru dbát na kvalitu. Mezi základní parametry patří volba designu, velikost tiskové plochy a jednoduchost v ovládání.

V dnešní době lze 3D tiskárny využít i pro hobby tisk a ocení ji nejlépe modeláři či programátoři. Využít ji můžete i k různým prototypům. Ať se již nakonec rozhodnete pořídit tiskárnu s 3D tiskem za jakýmkoliv účelem, bude to jistě velký krok pro posun po cestě moderní technologie budoucnosti.

Rate this post

Zanechat odpověď