Elektronika

Osvětlení domácnosti: Co všechno brát při jeho realizaci v potaz?

Zdá se vám, že platíte příliš mnoho na inkasních příkazech za elektřinu? Stavíte nebo rekonstruujete stávající bydlení? Ať už řešíte jakoukoli ze zmiňovaných otázek, stoprocentně musíte uvažovat o realizaci nového osvětlení. Právě to totiž může dodat vaší domácnosti ten správný punc originality a moderní LED světla navíc ušetří i spousty elektrické energie. Podívejme se tedy, co všechno je třeba brát v potaz při nákupu světel do vaší domácnosti.

Technologie svícení

V první řadě je zapotřebí myslet na technologii svícení. Aktuálně lze sehnat svítidla fungující na třech principech. Jedná se o klasické žárovky s wolframovým vláknem, které je zahříváno, úsporné trubicové žárovky a LED svítidla. Posledně jmenovaná jsou nejdražší z pohledu pořizovací ceny, ale naopak nejlevější z hlediska spotřeby elektřiny při svícení. U wolframových žárovek je tomu přesně naopak. Optimální volbou jsou z pohledu úspory lustry či nástěnná světlafungující na LED technologii.

Typ svítidla

Na trhu dnes existuje spousta zajímavých svítidel určených jak do různých místností v interiéru, tak i do exteriéru. Poměrně moderní jsou především bodovky, jež si najdou své místo jak například v kuchyni, tak i na chodbě. V některých domácnostech najdeme bodová svítidla také v obývacích pokojích. Mohou jimi být protkány veškeré místnosti v interiéru. V obývacím pokoji nesmí chybět lustr. V kuchyni jsou hezké LED pásky ukryté v kuchyňské lince. V ložnici či pracovně nesmí chybět stojací lampy.

Maximální úspora

Té dosáhnete především volbou LED technologie. Právě ona je založena na maximální úspoře elektřiny. K osvětlení místnosti vám bohatě postačí žárovky se spotřebou 4-6 W. Místnost umí osvětlit i lépe než klasické wolframové se spotřebou 40-60 W. Není od věci koupit také světla na pohybová čidla do chodeb a méně frekventovaných míst. Naším tipem je inteligentní osvětlení Philips Hue.

Rate this post

Zanechat odpověď