Elektronika

Satelitní technika k vám domů aneb jak řešit domácí televizi

Díváte se rádi na televizi? Že tam nic nedávají, je jen mylná představa lidí, kteří jsou omezení na příjem několika málo českých stanic. Nestačí-li vám nabídka pozemního vysílání, satelitní televize vás určitě ohromí.

V posledních letech se hodně mluvilo o digitálním pozemním vysílání a lidé, co mají na domě antény a přitom vlastní starší televizi, si začali pořizovat set top boxy. Pro mnohé byl ale právě tohle impuls k tomu, aby něco změnili. Náhradou za digitálně přijímaný pozemní signál může být IP tv, kabelová televize nebo satelit.

Satelitní televize je pro každého

Satelitní televize funguje na principu přijímání signálu z družic, které obíhají Zemi. Jelikož tyto družice pokrývají opravdu velké území (například celou Evropu), není nejmenší problém s příjmem signálu. Satelitní komplety tedy často uvidíte na vesnicích a v místech, kde prostě není možné přijímat pozemní televizní vysílání.

To, že někdo používá satelitní televizi, poznáte docela snadno – někde u okna či na balkoně bude mít parabolu, která slouží jako anténa. Zachytává satelitní signál z družice a směruje jej do konvertorů. Čím větší parabola je, tím lépe signál přijímá. Pokud má větší průměr, dokáže někdy přijímat signál i z více družic bez natáčení. K tomu vám pomohou i přepínače značky DiseqC.

Jak již bylo řečeno, z paraboly jde signál do tzv. konvertoru. Je potřeba ho vybrat podle toho, na kolika televizích chcete signál přijímat. Dalším prvkem v pořadí už pak jsou satelitní přijímače, ty černé krabičky, které vám leží někde v obývacím pokoji.

Získáte stovky programů

Obrovskou výhodou satelitní televize je skutečně bohatý výběr programů. Už pokud budete přijímat programy zdarma (Free To Air – FTA), dostanete jich stovky. Menším problémem je, že do této skupiny patří jen pět českých stanic (ČT24, Z1, Public TV, TV Óčko a TV Noe), zbytek budete mít v němčině, francouzštině, angličtině apod. Za jednorázový poplatek lze pořídit kartu, která vám dá přístup k 13 českým a slovenský programům, dokupovat pak lze i prémiové kanály, jako je například HBO.

Přemýšlíte o zřízení satelitní televize k vám domů? Pomoc s výběrem a instalací hledejte například u firmy Kenex, která nabízí satelitní komplety a kamery nejen pro domácnosti.

Rate this post

Zanechat odpověď