Elektronika

Co je inteligentní domácnost a proč byste ji měli chtít?

Co je inteligentní domácnost? Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku existuje celá řada odpovědí v závislosti na tom, koho se zeptáte. Stručně a jednoduše, chytrá domácnost je dům vybavený zařízeními, která automatizují lidské činnosti. Ovládají se prostřednictvím aplikace v telefonu, hlasem, nebo jsou řízeny umělou inteligencí.

Pořídit si inteligentní domácnost už dnes není až tak složité. Základní prvky chytré domácnosti pořídíte v mnohých obchodech. Chytré domácnosti také velmi zpopularizovaly velké firmy jako Apple se svým Apple HomeKit, Amazon s Alexou či Google se svým Google Home. Chytrá domácnost však nejsou jen šikovní hlasoví asistenti. Je to i ovládání topení telefonem, zapnutí klimatizace na dálku cestou z práce nebo automatické vytahování a stahování žaluzií, když odjedete na dovolenou.

Proč by vás něco takového vůbec mělo zajímat?

Kromě toho, že je pohodlné mít smart home, s sebou moderní technologie přináší řadu výhod. Například, a na to Češi hodně slyší, šetří peníze za energie. Chytré termostaty přesně regulují vytápění a chlazení domu, spotřebiče nebo světla se vypínají, když je nepoužíváte. Klimatizace může chladit jen chvilku před tím, než se máte vrátit domů, nemusí běžet celou dobu. A tak by se dalo ještě pokračovat.

Pohodlí a větší bezpečnost

Nebylo by krásné moct rozsvítit telefonem, místo toho, abyste se museli zvedat od televize? Neláká vás pořídit si chytrý vysavač, který odbyde nutnou práci za vás?

Výhodou je i vyšší bezpečnost. Smart home je vybaven kamerovým systémem, domovním zvonkem s kamerou a pokročilými zabezpečovacími technologiemi.

Čím je dobré začít?

Chtěli byste i vy mít inteligentní domácnost? Začněte pozvolna. Pořiďte si hlasovou asistentku Alexu, vsaďte na chytré žárovky Philips Hue, podívejte se na chytré zahrady od Fibaro. Není nutné hned předělat dům od základů, i malá změna má efekt.

Rate this post

Zanechat odpověď