Elektronika

Investice do tepelného čerpadla se vám vrátí do šesti let

V posledních několika letech se do popředí prodírají tepelná čerpadla. Důvodem je, že cena energií neustále roste, a tak se domácnosti snaží najít řešení, jak ušetřit. Podle odborníků návratnost investice do tepelného čerpadla činí nanejvýš šest let, přičemž část nákladů se vám může vrátit formou státní dotace.

Pořizovací cena tepelného čerpadla je sice vyšší. U běžného rodinného domu většinou vyjde okolo 100 000 korun, ovšem na druhou stranu ročně díky němu ušetříte na ohřevu teplé vody a vytápění, a to okolo 17 až 18 tisíc korun. Znamená to tedy, že do šesti let máte peníze zpátky.

Jaké druhy tepelných čerpadel existují?

Současný trh je rozmanitý a nabízí několik druhů tepelných čerpadel. Prvním je tepelné čerpadlo vzduch voda, což je levnější varianta, která se pyšní jednoduchou instalací bez nutnosti zemních prací. Jedná se o ideální volbou pro klasické rodinné domy nacházející se v oblastech s mírnějším klimatem. Tepelné čerpadlo vzduch voda má mnohem širší uplatnění, než si myslíte, například se používá také k vytápění sezónních bazénů.

Další možností je tepelné čerpadlo země voda s delší životností a nižšími provozními náklady, nicméně je nezbytné počítat s mnohem vyšší pořizovací cenou. Tepelné čerpadlo tohoto charakteru se doporučuje v horských oblastech.

Instalaci přenechejte odborníkům

Jestliže jste se tedy rozhodli pro tepelné čerpadlo, svěřte jeho instalaci do rukou specialistů, protože jedině tak máte zajištěno, že bude fungovat tak, jak má. Odborná firma navrhne systém, jenž bude vyhovovat zrovna vašemu rodinnému domu. Důležité je, aby bylo řešení navrhnuto s ohledem na efektivitu. Jestliže v dané oblasti nemáte žádné zkušenosti, ani se v problematice neorientujete, jen těžko byste sami zvolili optimální variantu.

 

Rate this post

Zanechat odpověď