Elektronika

Tipy pro výběr spolehlivé tiskárny pro domácnost a malou kancelář

Ještě před pár lety bylo pravidlem, že do domácností patří inkoustová tiskárna, zatímco do kanceláří zase tiskárna laserová. Toto už ale dávno neplatí, jelikož rozdíly mezi těmito druhy tiskáren v současné době nejsou tak výrazné. V dnešním článku vám proto poradíme, jak vybrat spolehlivou, ale přitom levnou tiskárnu, kterou můžete používat doma i v menší kanceláři.

Jaký typ tiskárny se spíše vyplatí?

Inkoustová i laserová tiskárna má své výhody i nevýhody. Inkoustové tiskárny mívají sice nižší pořizovací cenu, nicméně barvy do tiskáren jsou často drahé a při tisku (především obrázků) se rychle vypotřebovávají. Laserové tiskárny i náplně do nich bývají sice o něco dražší, ale pokud tisknete ve větším množství, může vás to v konečném důsledku tisk vyjít levněji.

Pokud se chcete vyhnout koupi levné tiskárny s drahým provozem, spočítejte si výtěžnost toneru pro daný model tiskárny. Nezapomeňte také připočítat náklady na papír, který budete používat. Pokud vezmete v úvahu i odhadovanou délku životnosti zařízení, můžete si u zvažovaných modelů tiskáren spočítat náklady vlastnictví, tedy součet pořizovacích a provozních nákladů.

Kdy vybrat laserovou tiskárnu

Před nákupem je v první řadě nutné důkladně zvážit, jak často budete tisknout, v jakém objemu a k jakým účelům budete tiskárnu používat. Obecně lze říci, že menším kancelářím budou vyhovovat stejné tiskárny jako domácnostem. Pokud doma nebo v zaměstnání tisknete především textové dokumenty, bude pro vás nejspíše nejvhodnějším řešením černobílá laserová tiskárna. S laserovými tiskárnami můžete dosáhnout menších nákladů na tisk, obzvlášť v případě, že se rozhodnete vyzkoušet kompatibilní tonery. Ty jsou na rozdíl od originálních tonerů levnější a poskytují přitom srovnatelnou kvalitu tisku a stejnou výtěžnost.

Před koupí vámi vybraného modelu tiskárny je vhodné si udělat průzkum trhu a zjistit, za kolik seženete originální tonery do tiskáren a zda se pro daný typ vyrábí i levnější kompatibilní tonery. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, které bývá spojeno s prvním nákupem náplní do vaší nové tiskárny.

Kdy vybrat inkoustovou tiskárnu

Problém s laserovými tiskárnami přichází ve chvíli, kdy potřebujete vytisknout obrázky či fotografie nebo jinou grafiku. Na trhu samozřejmě existují i barevné laserové tiskárny, nicméně jsou drahé, velké a pro menší firmy a domácnosti ne zrovna vhodné. V tomto případě je nutné zvážit, zda je pro vás tisk obrázků skutečně nutný, nebo se jedná spíše o ojedinělý případ.

Pokud se rozhodnete, že se bez tisku obrázků neobejdete, budou pro vás nejlepší variantou barevné inkoustové tiskárny. I při používání inkoustu je možné ušetřit. Inkoust si do tiskárny můžete například doplňovat sami pomocí doplňovacích sad, nebo se můžete poohlédnout po kompatibilních cartridgích. Mějte ale na paměti, že s inkoustovou tiskárnou musíte pravidelně (alespoň jednou týdně) tisknout. Při delší pauze mezi tiskem totiž hrozí riziko ucpání trysek tiskové hlavy.

Tiskárny jako multifunkční zařízení

Dalším aspektem, který byste při výběru tiskárny měli zohlednit, jsou funkce, jimiž tiskárna disponuje. Inkoustové i laserové tiskárny dnes kromě tisku mohou mít i spousty dalších užitečných funkcí. Využijete teď nebo v budoucnosti tiskárnu s možností skenování nebo kopírování? Poohlédněte se tedy po modelu, který tyto funkce má. Mezi další „vychytávky“ moderních multifunkčních zařízení patří například tisk přes wi-fi a možnost tisku z cloudu nebo z paměťové karty.

 

 

Rate this post

Zanechat odpověď