Mobilní telefony

Jak se chovat zodpovědně při koupi mobilního telefonu

 

Ekologie, starost o životní prostředí, odpovědné nakupování, to všechno je hitem doby pandemické. Paradoxně díky pandemii se spotřebitelské chování začalo trochu měnit. Lidé nakupovali méně a kvalitněji. To samé se stalo také v případě chytrých telefonů, které se za velmi krátkou dobu své existence staly obrovským problémem pro životní prostředí i pro lidstvo.

Smartphony nám na jednu stranu ulehčují každodenní práci a díky nim a dalším chytrým přístrojům můžeme jednodušeji pracovat na dálku či z terénu. Na druhou stranu je ale výroba těchto přístrojů, stejně tak i jejich recyklace, velkým problémem. Při výrobě se používají drahé kovy, které se za nepříznivých podmínek těží v afrických zemích. Jejich původ je u řady výrobců často nejasný. Problémem také je samotná výroba, při které velké množství vzniká CO2, a následně i odpad z přístrojů, který se jen těžko recykluje.

Co s tím můžete udělat vy sami? Máme pro vás pár tipů.

Mobil by vám měl vydržet co nejdéle

I když nás všudypřítomné reklamy nabádají kupovat si neustále nové a co nejlepší přístroje, nedejte se, Položte si otázku, zda nový přístroj doopravdy potřebujete. I když je normální, že Češi mění telefony těmeř každé dva roky, měl by vám vydržet alespoň čtyři.

Zdroj: Pexels.com

 

Pokud už máte na telefonu nedostatek místa, nebo potřebujete lepší fotoaparát, upgrade systému, ještě se zamyslete, či by váš starší přístroj někomu neposloužil. Co třeba vaše děti, nebo naopak vaši rodiče? Pokud je ještě funkční, určtiě ho nevyhazujte a hledejte cestu pro jeho další využití.

Kupujte jen nezbytné příslušenství

Stejně jako s chytrými zařízeními, problém vzniká také s příslušenstvím k nim. Údajně právě kvůli tomu začal Apple už v minulém roce prodávat iPhony 12 bez nabíječky. Předpokládá, že většina lidí je už doma má, proto je netřeba zahlcovat dalšími dráty. 

Obrovským problémem jsou též kryty na mobil, které doslova zaplavují obchody a následně i odpad. Často se vyhazují stovky a tisíce zcela nepoužitých krytů, které už nejsou aktuální. Pokud chcete být svědomití, raději si kupte jeden kvalitnější a odolnější kryt, který vám déle vydrží a ochrání telefon před případnými opravami. Můžete také zvolit kryty z přírodních materiálů, jako jsou dřevěné kryty na mobil či kryty z organických materiálu, které jsou dokonce kompostovatelné.

Dejte přednost kvalitě

Pokud chcete, aby vám telefon vydržel, základem je kupovat kvalitní přístroje od ověřených výrobců. Levné smartphony mohou být lákavé, ale podívejte se na recenze od zákazníků. Položte si otázku, jak to bude s opravami, pokud se třeba rozbije displej.

Při kvalitních a často dražších přístrojích je samozřejmé, že vám déle vydrží i samotný operační systém, protože na něj výrobce delší dobu poskytuje potřebné updaty. Díky tomu bude telefon delší dobu aktuálnější a tedy i použitelný pro běžného člověka.

Zajímejte se o výrobní procesy a recyklaci

Pokud chcete řešit koupi telefonu více do hloubky, zajímejte se také o to, jak se telefony té dané značky vyrábějí a jak se recyklují. Například Apple se zavázal, že do roku 2030 chce být karbonově neutrální, co se týče jeho dodavatelského řetězce a výrobků. Kromě toho stále stále vylepšuje své obrovské recyklační roboty, které jsou schopné staré přístroje rozebrat na znovupoužitelné součástky a materiály.

 

Zdroj: Unspalsh.com

Dejte šanci repasovaným mobilům

Je samozřejmé, že ne každý má peníze na nový kvalitní přístroj. Než abyste si kupovali levný telefon, který vám vydrží sotva dva roky, raději zkuste repasovaný přístroj, který vás vyjde levněji než nový, ale stále vám udělá velkou službu. Při koupi si zjistěte, zda repasovací společnost poskytuje na prodávané přístroje záruku. To je velkou výhodou, pokud si nejste koupí přístroje z druhé ruky jisti.

Rate this post

Zanechat odpověď