Počítače

Kam bezpečně zálohovat data

V posledních letech se množství uložených dokumentů na našich pevných discích stále zvyšuje. S přibývajícími požadavky ukládat vše v elektronické podobě roste také potřeba tato data pečlivě zálohovat.

Cloud – řešení pro malou firmu i velký podnik

Jedním ze způsobů, jak ukládat firemní data, může být využití tzv. vzdáleného úložiště. V IT jazyce se setkáte s označením „cloud“ (česky mrak). Cloud funguje na principu poskytování vyhrazeného prostoru na disku na vzdáleném (nebo domácím) serveru, který lze využívat k ukládání nepřeberného množství programů, služeb a dalších soukromých i firemních dat. Nespornou výhodou takto uložených informací je možnost dostat se k datům prostřednictvím webového prohlížeče nebo vlastní aplikace odkudkoliv na světě. Stačí vám k tomu pouze připojení k internetu. Takto uložená synchronizovaná data mohou být také vaší dlouhodobou zálohou. V případě, že si zničíte váš počítač nebo třeba vytopíte svou kancelář, nepřijdete o žádná uložená data.

Běžný příklad cloudového úložiště

Pokud si nedovedete představit, jak takový cloud vlastně funguje, může vám jako příklad posloužit vaše e-mailová schránka. Tu obvykle provozuje určitá společnost a ke své schránce se přihlašujete prostřednictvím webového rozhraní přes server vašeho poskytovatele. Doručené e-maily jsou tedy uloženy na cizím serveru, ke kterému pouze vlastníte přístup.

Nejčastější poskytovatelé

Většina poskytovatelů místa na cloudu nabízí možnost určité množství dat zálohovat zdarma. Obvykle se liší především v množství poskytnutého místa v případě placené varianty. Mezi nejznámější a nejpoužívanější poskytovatele patří například cloudové úložiště OneDrive společnosti Microsoft, úložiště Google Drive, Dropbox nebo třeba iCloud poskytovaný společností Apple.

Jak zajistit bezpečnost zálohovaným datům

Pokud máte data uložena na cloudu, máte zajištěno, že se k nim dostanete kdykoliv a odkudkoliv. Další otázkou je však vyřešení jejich bezpečnosti a zamezení přístupu k citlivým informacím někým třetím. Obraťte se na odborníky společnosti Safetica, kteří vám se zabezpečením vašich dat na cloudu rádi pomůžou.

Rate this post

Zanechat odpověď