Repliky cenných předmětů a historických artefaktů často trpí tím, že už na první pohled poznáte chyby a nedostatky v porovnání s originály. V případě Svatováclavské koruny, kterou vystavuje Pražská mincovna v Obecním domě v Praze, to však neplatí. Jde o velmi vydařené dílo, které je od původní koruny doslova k nerozeznání.
Důvodem je fakt, že ji Pražská mincovna nechala zhotovit zkušeným zlatníkem, panem Jiřím Urbanem. Lidé, kteří se na tvorbě podíleli, dodržovali přesné postupy, jaké používali zlatníci v období středověku.
Koruna je významným symbolem české státnosti
Originální Svatováclavská koruna pochází z roku 1347. Tehdy ji k příležitosti svého nástupu na český trůn nechal zhotovit Karel IV., nejvýznamnější český panovník všech dob. Zlatníci si na ní dali skutečně záležet. Základní zlatou kostru nechali osázet mnoha drahými kameny. Použitými nerosty byly třeba rubíny a safíry.
Na prohlídku nemusíte stát fronty
I z tohoto důvodu je dnes Svatováclavská koruna nesmírně střeženým klenotem. Veřejnosti je přístupná jen při výjimečných událostech a o vybraných státních svátcích. Lidé vždy čekají i hodinové fronty. Zdařilou repliku si však v galerii Obecního domu můžete prohlédnout v klidu a pohodlí. Dokonce ani nemusíte platit vstupné, prohlídka je zcela zdarma.
Pražská mincovna nechala repliku Svatováclavské koruny vyrobit kromě jiných důvodů i proto, že jde o symbol českého mincovnictví. Stylizovaná koruna je dominantou každé korunové mince ČNB, což dokládá její historický význam pro českou zem.
Pokud se chcete přesvědčit o tom, že replika Svatováclavské koruny rozhodně obstojí ve srovnání s originálem, není nic jednoduššího, než se na ni zajít podívat do Obecního domu v Praze. Nachází se v těsné blízkosti Prašné brány.
Zanechat odpověď