Počítače Elektronika

Fenomén jménem IBM: Firma, která pomáhala utvářet moderní dějiny

Zkratku IBM si téměř každý okamžitě spojí s IT. Není divu, americká mezinárodní technologická společnost byla založena před více než sto lety (16. června 1911) a momentálně působí ve více než 170 zemích světa. Původně se jmenovala CTR (Computing – Tabulating – Recording) a současný název International Business Machines získala v roce 1924.

Základy IBM byly položeny v roce 1880, kdy vynálezci a inženýři (v té době ještě pod záštitou C-T-R) vynalezli a současně patentovali první zařízení pro hromadné počítání.

Shrnout přínos IBM není snadné. Vždyť jde o společnost, která vyvinula ohromné množství technologií a patří k největším ve svém oboru. Někteří ze zaměstnanců získali pod záštitou zaměstnavatele za svůj přínos nejprestižnější ocenění – 5 Nobelových cen, 6 Turingových cen, 5 národních medailí za vědu a 10 národních medailí v technologické oblasti.

Většina lidí si v souvislosti s korporací vybaví špičkové servery IBM, ale ty tvoří pouhou špičku ledovce. Cílem společnosti vždy byla „lepší a chytřejší planeta“ a v posledních dekádách také efektivní využití energie a důraz na využití obnovitelných zdrojů.

Seznam všech inovací, které společnost IBM přinesla společnosti, by vydal na celou knihu. K těm nejzajímavějším bezesporu patří první šachový program, který se dokázal učit z vlastních chyb. Proč byl tak důležitý? V podstatě šlo o jeden z prvních náznaků budoucího vývoje umělé inteligence, byť má s tou dnešní pramálo společného. Rok poté vyvinul programátor Arthur L. Samuel programátorský jazyk FORTRAN.

Dalšími milníky byly implementace počítačového rezervačního systému pro letecké společnosti a příprava prvního letu lidské posádky na měsíc. IMB zároveň sehrálo významnou roli při vývoji moderních obranných technologií.

A nelze nezmínit ani první univerzální a konfigurovatelný počítačový systém IMB System/360 z roku 1964, čárový kód (odborníci z IMB sice nebyli první, ale jejich varianta byla nejúspěšnější) a v neposlední řadě superpočítač Blue Gene, který porazil nejlepšího šachistu světa Garryho Kasparova.

V současnosti je IBM značkou, která by měla zajímat každého, kdo plánuje nákup nových serverů. Specializovaní prodejci nabízí prodej serverů IBM System – vyznačují se odolností a flexibilitou pro budoucí rozšíření.

5/5 - (1 vote)

Zanechat odpověď